Szkolnictwo nie nadąża za potrzebami rynku pracy

Szkolnictwo nie nadąża za potrzebami rynku pracy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Brak wykwalifikowanej kadry, doświadczonych pracowników oraz synergii pomiędzy podmiotami funkcjonującymi na lokalnym rynku gospodarczym - to kluczowe wnioski z przeprowadzonych badań wśród przedsiębiorców technologicznych z Zagłębia Dąbrowskiego.

Region ten jest też modelowym przykładem tego, że na rynku pracy wystąpiło zjawisko niedopasowanie popytu do podaży.

Od grudnia ub.r. spółka Ottima plus wspólnie z Agencją Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu realizuje projekt badawczy dotyczący zmian sektora MŚP w kontekście zmian na rynku pracy. Badania przeprowadzono na próbie ponad 1000 przedsiębiorców z obszarów technologicznych, czyli tych o kluczowym znaczeniu dla rozwoju tego regionu oraz wśród placówek edukacyjnych.

Przedsiębiorcy wysoko oceniają wartość, jaką stanowią pracownicy, bowiem oni w wielu przypadkach budują kluczowy kapitał firmy.

- Właściciele firm w procesie rekrutacji zwracają szczególną uwagę na umiejętności i doświadczenie w branży, w najmniejszym natomiast stopniu na wykształcenie, co może być wyraźnym sygnałem skierowanym do placówek oświatowych – mówi Adam Jabłoński, prezes Ottima plus.
Zdaniem badających, placówki te jednak w niewielkim stopniu współpracują z przedsiębiorcami oraz specjalistami od HR w zakresie dostosowania swojej oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy.

- W dużej mierze właściciele firm nie zatrudniają absolwentów, gdyż nie spełniają ich oczekiwań, a poziom wykształcenia jest niewystarczający – dodaje Marek Jabłoński, wiceprezes Ottima plus.

Z badania wynika zarazem, że blisko 70 proc. badanych przedsiębiorstw obcymi wydają się takie pojęcia, jak: innowacyjność i odpowiedzialność biznesu. Znajduje to przełożenie w ogólnej kondycji firm.

Przedsiębiorcy zagłębiowscy podkreślają rosnącą konkurencję i fakt, że jest im coraz trudniej przebić się ze swoją ofertą produktową w czasie globalizacji i „chinizacji” wyrobów. Wskazują oni jednoznacznie, że pod względem cen rynek się „zepsuł”. Podobnie jest z inwestycjami. W latach dziewięćdziesiątych, kiery w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa rozwijały się dynamicznie, inwestowano znacznie więcej.

- Zagłębiowscy przedsiębiorcy w ciągu ostatnich dwudziestu lat odczuli zmiany koniunkturalne na budżetach firm, szczególnie intensywnie od 2008 roku – wyjaśnia Magdalena Faracik-Nowak, koordynatora projektu badawczego. - Niektórzy patrzą optymistycznie, jednak wielu przedsiębiorców nadal liczy straty związane ze spowolnieniem gospodarczym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szkolnictwo nie nadąża za potrzebami rynku pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!