Szybki internet ma 10 proc. szkół. Resort cyfryzacji chce to zmienić

Szybki internet ma 10 proc. szkół. Resort cyfryzacji chce to zmienić
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uczniowie z mniejszych ośrodków powinny mieć taki sam dostęp do wiedzy zgromadzonej w internecie, jak dzieci z miast - podkreśliła minister cyfryzacji Anna Streżyńska w rozmowie z PAP o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Inicjatywa rządu ma wpłynąć na wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów.

Minister cyfryzacji zwróciła w rozmowie z PAP uwagę na fakt, że szybki internet ma w tej chwili 10 proc. szkół. "To oznacza, że tak naprawdę duże miasta mają bardzo szybki internet w szkołach i w takich szkołach rzeczywiście jest pełne spektrum usług" - stwierdziła. Dodała, że dzięki temu "dzieciaki mają dostęp do wszystkich platform edukacyjnych, do rówieśników z całego świata, do nauczycieli często z jakichś ośrodków akademickich".

Anna Streżyńska przyznała, że to możliwości o wiele większe niż w mniejszych ośrodkach. "Te dzieci, które przychodzą do szkół wiejskich czy wiejsko-miejskich nie powinny być w innej sytuacji, jeśli chodzi zarówno o dostęp do wiedzy, która jest zgromadzona w internecie, (...) platform edukacyjnych, e-podręczników, e-dzienniczka, możliwości kontaktu z rówieśnikami, ze szkołami z innych stron świata" - zauważyła. Według minister, tyczy się to także kadry nauczycielskiej, która powinna mieć mniej więcej te same umiejętności co nauczyciele w większych miastach.

Streżyńska podkreśliła: "jedyne co tak na prawdę wartościowego możemy dać naszym dzieciom, to szanse na przyszłość". Dlatego - jak stwierdziła - dostęp do szerokiego spektrum wiedzy w każdym miejscu kraju to absolutny program minimum.

"Do tego musi być oczywiście wszędzie bardzo dobra sieć internetowa, nie tylko doprowadzona do szkół, ale także w szkołach do klas, pracowni komputerowych, muszą być urządzenia dostępne dla dzieci" - zwróciła uwagę minister. Dodała, że koszt realizacji programu może być bardzo duży. "Dziś jeszcze nie potrafimy wycenić wszystkich środków niezbędnych na przykład na usprzętowienie szkół, ponieważ w szkołach prowadzona jest inwentaryzacja istniejących zasobów" - powiedziała. Jednocześnie zaznaczyła, że wielokrotnie szkolny sprzęt jest przestarzały.

"Sama sieć szerokopasmowa przez 10 lat to będzie po 160 mln zł rocznie mniej więcej średnio inwestycji w to, żeby wszystkie szkoły przyłączyć bardzo szybkim, symetrycznym internetem" - powiedziała Anna Streżyńska. "Do tego dochodzą wszelkiego typu platformy edukacyjne, to po stronie ministra edukacji będzie ogromny wysiłek, a po naszej z kolei - budowa wszelkich zabezpieczeń, żeby dzieci w sieci były bezpieczne" - dodała.

Jej zdaniem, zapewnienie bezpieczeństwa w sieci wymaga ochrony - poza rzeczami najbardziej oczywistymi - także m.in. przed naciąganiem czy sektami. "Też kształcenie, wychowanie, żeby w sieci zachować się również bezpiecznie w stosunku do innych użytkowników. Nie uprawiać mowy nienawiści, nie prześladować innych, słabszych, mających inne zdanie, nie wdawać się w awantury, zachować umiejętność dialogu, dyskusji" - wyjaśniła. Streżyńska wyraziła też opinię, że są to umiejętności, na które w procesie edukacyjnym nie kładzie się nacisku. "To trzeba pomału budować w naszych dzieciach. Szacunek dla drugiego człowieka i umiejętność wysłuchania jego zdania, wymiany informacji, wiedzy, polemiki, zakończenia rozmowy w poczuciu, że w jakiś sposób zostaliśmy wzbogaceni innym punktem widzenia" - stwierdziła.

Minister cyfryzacji oceniła, że proces podłączenia wielu tysięcy szkół do infrastruktury zapewniającej szybki internet musi potrwać. "2020 rok jest finałem tego przedsięwzięcia. (...) Czyli tak naprawdę 2018, 2019, 2020 - to te trzy lata wysiłku +z łopatą w ręce+ i mam nadzieję - równolegle proces pozyskiwania sprzętu, platform edukacyjnych, szkolenia nauczycieli" - wyjaśniła i dodała, że w edukację nauczycieli już w tym roku zainwestowane zostały 124 mln zł.

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zakłada stworzenie sieci dostępu do internetu łączącej wszystkie szkoły w Polsce (ok. 30,5 tys.). OSE będzie siecią wirtualną opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej. "Naszym celem jest, aby wszystkie szkoły w Polsce miały dostęp do internetu o prędkości co najmniej 100 Mb/s." - pisze Ministerstwo Cyfryzacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!