Szyfrowanie w internecie nie jest zbędnym luksusem

Szyfrowanie w internecie nie jest zbędnym luksusem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

"Potępianie szyfrowania jako zbędnego luksusu ujawnia ignorancję albo cyniczne poszukiwanie poklasku" - ocenił w piątek w dzienniku "Telegraph" publicysta Edward Lucas. To reakcja na ambicje brytyjskiego rządu dotyczące dostępu do szyfrowanych rozmów w internecie.

Dziennikarz, który jest związany m.in. z tygodnikiem "The Economist", ocenił, że "przyznanie państwu dostępu do zaszyfrowanych telefonów nie zatrzymałoby ataków terrorystycznych, a osłabiłoby bezpieczeństwo" obywateli.

Jak podkreślił, "internet, ta głęboko niezabezpieczona sieć komputerowa stała się centralnym systemem nerwowym współczesnej cywilizacji", a "szyfrowanie daje nam najlepszą szansę na ochronienie jej przez kryminalistami, szpiegami, dowcipnisiami i innymi wrogami".

Publicysta zaznaczył, że szyfrowanie pozwala nam na identyfikowanie w bezpieczny sposób naszych rozmówców w internecie, "sprawdzanie, z kim mamy do czynienia, i wymienianie z nim prywatnych informacji". "Bez szyfrowania moglibyśmy równie dobrze robić wszystko za pomocą pocztówek" - ironizował.

Dziennikarz dodał, że otwarcie drogi dla rządów, aby mogły zapoznawać się z treścią szyfrowanej korespondencji, stworzyłoby niebezpieczny precedens w skali światowej, stawiając m.in. pytania o jej stosowanie w takich krajach jak Turcja, Rosja czy Chiny.

Jednocześnie argumentował, że jeśli władze zmuszą firmy zarządzające szyfrowanymi komunikatorami - jak np. WhatsApp - do wprowadzenia słabszego szyfrowania, to użytkownicy znajdą alternatywy, które pozwolą im na dalsze unikanie ryzyka inwigilacji.

"Jednocześnie nasi szpiedzy nie są bezradni, jeśli chodzi o zajmowanie się komunikacją naszych wrogów. (...) Szyfrowanie jest jak tunel: informacja może być bezpieczna w tranzycie, ale na koniec musi wydostać się na jednym lub drugim końcu. To wiąże się z nieodłącznymi słabymi punktami: agencje szpiegowskie mogą w prawie niewidoczny sposób zerknąć na niemal każdy komputer i telefon, kopiując każde uderzenie klawisza i czytając wszystko, co pojawi się na ekranie" - tłumaczył Lucas.

"Firmy technologiczne zasługują na ostrą krytykę za ich chciwość i samozadowolenie, a Rudd słusznie apeluje do nich, by poważnie rozmawiały z agencjami rządowymi o tym, co można zrobić, aby powstrzymać terroryzm. Ale potępianie szyfrowania end-to-end jako zbędnego luksusu ujawnia albo ignorancję, albo cyniczne poszukiwanie poklasku; i trudno powiedzieć, co jest gorsze" - ocenił.

We wtorek, również pisząc dla "Telegrapha", minister spraw wewnętrznych Amber Rudd zaapelowała do szefów największych firm technologicznych o wsparcie w walce z Państwem Islamskim (IS) w internecie. "Razem możemy złamać kod terroru" - napisała.

Komentarz Rudd został opublikowany przed jej wizytą na inauguracyjnym spotkaniu Global Internet Forum to Counter Terrorism (Globalne Forum Internetowe do Walki z Terroryzmem) w San Francisco w Dolinie Krzemowej, w trakcie którego rozmawiała m.in. z przedstawicielami koncernów Google i Microsoft, a także serwisów społecznościowych Facebook i Twitter.

Nacisk brytyjskiego rządu na współpracę firm technologicznych z władzami wzmógł się, gdy 36 osób zginęło w czterech atakach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii, z czego trzy były inspirowane przez islamski radykalizm. Jak podkreślano, służby nie były w stanie dotrzeć na czas do komunikacji pomiędzy zamachowcami ze względu na zaawansowane systemy szyfrujące dane.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szyfrowanie w internecie nie jest zbędnym luksusem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!