T-Mobile chce unieważnienia aukcji częstotliwości LTE

T-Mobile chce unieważnienia aukcji częstotliwości LTE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

T-Mobile chce unieważnienia zakończonej na początku października aukcji częstotliwości szybkiego internetu LTE - poinformował operator we wtorkowym oświadczeniu. Operatorowi nie odpowiada sam tryb aukcji, który jest według niego sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem.

"Trudno zrozumieć i zgodzić się z mechanizmem, który nie pozwala wygrać jednego z pięciu bloków pasma 800 MHz ofercie drugiej co do wartości w całej aukcji. Jest to sprzeczne nie tylko ze zdrowym rozsądkiem i logiką biznesu, ale również z podstawową zasadą aukcji. Samo zakończenie aukcji nie przesądza jeszcze o wywiązaniu się ze wszystkich zobowiązań innych uczestniczących w niej podmiotów i losów przyznanego im pasma" - napisał niemiecki operator telekomunikacyjny na swojej stronie internetowej.

Chodzi o zakończoną 16 października aukcję częstotliwości 800 i 2600 MHz, która toczyła się od lutego. W związku z jej przeciąganiem się w czasie i rosnącymi cenami za poszczególne bloki częstotliwości minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki postanowił znowelizować rozporządzenie, na podstawie którego odbywała się aukcja. Wprowadził do owego rozporządzenia przepisy ograniczające czas jej trwania do 116 dni licytacji. Ostatniego dnia aukcyjnego, operatorzy złożyli tylko jedną, rozstrzygającą ofertę.

Halicki tłumaczył swoją decyzję chęcią uniknięcia dalszych opóźnień w rozdysponowaniu częstotliwości, i kar ze strony Komisji Europejskiej (Polska jest spóźniona w dystrybucji pasma 800 MHz o niemal trzy lata). Z kolei eksperci rynku telekomunikacyjnego i niektóre telekomy (Play i P4) wskazywały wtedy, że nowelizacja budzi wątpliwości prawne, ponieważ zmienia zasady toczącego się już procesu. Właściciel P4 (operatora sieci Play) - grecka Olimpia - zapowiedziała nawet międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciw Polsce, jeśli rozporządzenie wejdzie w życie.

"Od samego początku, podobnie, jak i inne podmioty i eksperci rynkowi, zgłaszaliśmy liczne uwagi i poważne zastrzeżenia do konstrukcji i finalnego zakończenia aukcji. Zaproponowane rozwiązanie nie tylko wprowadziło dużą przypadkowość do wyników aukcji, ale również uszczupliło o setki milionów złotych przychody budżetu państwa" - czytamy w oświadczeniu T-Mobile.

Jak podkreślił operator, zdecydował się na złożenie wniosku o unieważnienie aukcji, mimo iż jest przygotowany na wywiązanie się z obowiązków wynikających z niej (budowa sieci szybkiego internetu na obszarach, gdzie nasycenie nim jest najmniejsze - na obszarach tzw. białych plam - PAP). W wyniku aukcji, T-Mobile nabył jeden blok (5 MHz) częstotliwości 800 MHz i trzy bloki po 5 MHz pasma 2600 MHz.

"Jesteśmy przygotowani finansowo i technologicznie do wywiązania się ze wszystkich zobowiązań wynikających z aukcji i zapewnienia praktycznie w całym kraju zasięgu LTE w 2016 roku" - dodał operator.

W trwającej od lutego aukcji częstotliwości brało udział sześciu operatorów: Orange Polska, Polkomtel, T-Mobile Polska, Play, Emitel oraz NetNet. Suma zadeklarowanych przez operatorów telekomunikacyjnych kwot za 5 bloków częstotliwości 800 MHz i 14 bloków częstotliwości 2,6 GHz wyniosła 9,2 mld zł - trzykrotnie więcej od pierwotnych założeń.

Częstotliwości, których dotyczy aukcja, mają szczególne znaczenie dla budowy sieci szerokopasmowego internetu. Obydwa zakresy uzupełniają się. Szczególnie istotne jest pasmo w zakresach 800 MHz, zwolnione w lipcu 2013 r. na skutek wyłączenia telewizji analogowej, gdyż te częstotliwości dobrze nadają się do budowy superszybkiego internetu LTE - pozwalają m.in. na rzadsze rozmieszczenie masztów, co obniża koszty inwestycji. Częstotliwości z widma 2,6 GHz dobrze nadają się za to do zagęszczania zasięgu sieci komórkowej w miastach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!