XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Także poczta Google'a zaatakowana

Także poczta Google'a zaatakowana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dane dostępowe użytkowników poczty elektronicznej Gmail (bezpłatna usługa firmy Google) zostały opublikowane w internecie, podobnie jak wcześniej dane użytkowników poczty Hotmail formy Microsoft - informują w środę portale internetowe.

W przypadku Hotmaila były to dane ponad 10 tys. użytkowników; Google twierdzi, że w przypadku jego poczty ujawnione zostały dane dostępowe niespełna 500 osób.

Podobnie jak Hotmail, również Gmail podjął natychmiastowe środki zapobiegawcze, takie jak m.in. nakłonienie posiadaczy zaatakowanych kont do natychmiastowej zmiany hasła.

Wszystko wskazuje, że w obu przypadkach pozyskanie i ujawnienie poufnych danych nie było rezultatem włamania do baz danych, lecz skutkiem tzw. phishingu. Terminem tym określa się wyłudzanie, najczęściej pocztą elektroniczną, poufnych informacji - haseł, nazw użytkownika, danych kart kredytowych itp. - przez podszywanie się pod wiarygodne portale czy fora internetowe.

Tworzone były fałszywe strony internetowe, do złudzenia przypominające oryginalne, a właścicieli kont pocztowych proszono mailami o zalogowanie się. "Dla ułatwienia" w mailach podany był oczywiście link do rzekomo oryginalnej strony...

Specjaliści ostrzegają: maile z prośbą o podanie nazwy użytkownika i hasła (albo innych poufnych danych) w celu "weryfikacji", nawet jeśli wyglądają całkiem wiarygodnie, to phishing! W żadnym wypadku nie należy na nie odpowiadać.

Portale internetowe przypominają przy okazji, by hasłem dostępu do poczty elektronicznej nie posługiwać się przy innych okazjach - np. na forach internetowych wymagających logowania. Poza tym należy przestrzegać tak podstawowych i oczywistych zasad, jak unikanie zbyt prostych haseł, używania jako haseł imion członków rodziny, numerów telefonów, dat urodzenia... Hasłem nie powinna też być w żadnym wypadku nazwa użytkownika.

Jeśli ma się tyle haseł, że nie sposób wszystkich spamiętać, należy je oczywiście zapisać. Można to zrobić w komputerze, ale wtedy hasła takie trzeba zaszyfrować. Jest wiele bezpłatnych programów, umożliwiających takie zabezpieczenie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Także poczta Google'a zaatakowana

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!