Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Technologia zmienia oblicze rynku IT

Autor: wnpp.pl (WGK)
20-09-2016 09:05
Technologia zmienia oblicze rynku IT
Fot. Shutterstock

Prawie jedna piąta światowych firm zatrudnia szefa ds. cyfryzacji (ang. CDO), jednak w Europie Środkowo-Wschodniej, także w Polsce 85 proc. przedsiębiorstw nie ma takiego stanowiska i nie zamierza go tworzyć. Jednocześnie w regionie połowa dyrektorów IT uważa, że rozwój technologii stawia przed nimi nowe wymagania - wynika z badania The Creative CIO. Perspektywa CEE.

Odnosząc się do rewolucji cyfrowej, 27 proc. respondentów wskazało, że jest ona spowodowana innowacjami technologicznymi w dostarczaniu produktów i usług, zaś 23 proc. podkreśliło rolę, jaką odegrały nowe formy angażowania klientów. Ponad 30 proc. CIO z regionu CEE nadal nie wie, co może być przyczyną rewolucji cyfrowej w ich branży (średnia światowa to 17 proc.).
Wśród globalnych liderów IT, którzy wzięli udział w badaniu firm KPMG i Harvey Nash, 35 proc. zadeklarowało, że ich firma posiada korporacyjną strategię biznesową (wzrost o 8 p.p. w porównaniu z 2015 r.). W porównaniu do średniej światowej, CIO z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej sygnalizują większą potrzebę posiadania strategii cyfrowej. Strategie tworzone w regionie rzadziej niż na świecie mają charakter korporacyjny – najczęściej są przygotowywane dla poszczególnych obszarów biznesowych.

– Światowe wyniki badania wskazują, że zwykle właścicielem strategii cyfrowej jest zarząd firmy, natomiast w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej strategia cyfrowa często jest domeną IT. Co ważne 84 proc. CIO deklaruje, że nie jest w pełni właścicielem strategii cyfrowej i musi współpracować w tym zakresie z wieloma partnerami – mówi Leszek Wroński, partner i szef usług doradczych w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. 19 proc. globalnych organizacji zatrudnia szefa ds. cyfryzacji (ang. CDO). W Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej 85 proc. firm nie ma i nie planuje powołania takiego stanowiska.

Będzie więcej pieniędzy na IT

Dynamiczny rozwój technologii tworzy nowe wymagania wobec dyrektorów IT. Aż 44 proc. globalnych respondentów prognozuje wzrost budżetów IT. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 50 proc. Jednym z najważniejszych obszarów inwestycyjnych są rozwiązania SaaS – 31 proc. CIO inwestuje znaczne środki w ten obszar. CIO prognozują, że trend ten utrzyma się przez kolejne 3 lata.

Nowe technologie wpływają także na rosnące ryzyko cybernetyczne. Globalnie, prawie jedna trzecia (28 proc.) ankietowanych CIO musiała odpowiedzieć na zagrożenie bezpieczeństwa IT lub cyberatak w imieniu swojej organizacji przez ostatnie dwa lata. Tylko jedna piąta (22 proc.) CIO jest przekonana, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do identyfikacji i odpowiedzi na cyberataki, w porównaniu do prawie jednej trzeciej (29 proc.) w 2014 roku. Jednocześnie CIO z Polski i regionu CEE wskazują, że potencjalny atak cybernetyczny nie spowoduje znaczących strat w ich organizacji, co może wskazywać na mniejszą integrację rozwiązań stosowanych w ich firmach.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 141 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP