PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Technologie i projekty z zakresu 3Dcity oraz CityGML

Autor: dr Lutz Ross CEO virtualcitySYSTEMS GmbH
28-10-2016 09:39
Technologie i projekty z zakresu 3Dcity oraz CityGML
Fot. mat. pras.

Ogólnie rzecz biorąc nie ma dużych różnic między infrastrukturą danych przestrzennych 2D i 3D. Trójwymiarową łatwo zintegrować z istniejącą w wielu miejscach dla danych dwuwymiarowych.

Infrastruktura przestrzenna 3D – czym różni się od tej stosowanej dla danych 2D?
Ogólnie rzecz biorąc nie ma dużych różnic między infrastrukturą danych przestrzennych 2D i 3D. Trójwymiarową łatwo zintegrować z istniejącą w wielu miejscach dla danych dwuwymiarowych. Podstawą dla obu ujęć jest centralna baza danych przechowująca dane przestrzenne (2D lub 3D). W oparciu o tę bazę dostępne są serwisy do odpytywania i pozyskiwania danych (Web Feature Service WFS i serwis pobierania danych), jak i serwisy prezentacji danych online. Podobnie jak w dwuwymiarowym GIS istnieje potrzeba szybkiego manipulowania i wyświetlania danych, która w przestrzeni 3D jest jeszcze ważniejsza i musi zapewniać płynność nawigacji i pracy z danymi. Znaczącą różnicą jest na pewno fakt, że większość wdrażanych systemów GIS nie zapewnia wsparcia dla protokołu WFS 3D lub tworzenia kafelków 3D (3D Tiles) do prezentacji danych online. Dlatego też virtualcitySYSTEMS stworzyła własną infrastrukturę do prezentacji i pracy z danymi 3D poprzez portale webowe. Narzędzia są rozwijane w oparciu o silnik CesiumJS i specyfikację kafelków 3D zgodną ze standardami Open Geopatial Consortium (OGC).

Poziom standaryzacji w projektach 3Dcity

Budując nowoczesną infrastrukturę danych przestrzennych trzeba wziąć pod uwagę standaryzację, aby osiągnąć interoperacyjność samych danych, jak i systemu GIS 3D. To częsta praktyka we wdrożeniach GIS 2D i powinna zostać zastosowana także we wdrożeniach trójwymiarowej infrastruktury danych przestrzennych. Niezbędne komponenty są dostępne – CityGML. Standard OGC do przechowywania i wymiany danych 3D oraz przestrzenne bazy danych Oracle Spatial lub PostGIS.

Nasza firma korzysta z narzędzi Open Source‎ dodając do nich własne funkcjonalności zarządzania całym modelem oraz transakcyjny serwis WFS 2.0 pracujący z przestrzenną bazą danych. To pozwala na łatwe zadawanie pytań do bazy danych poprzez standardowe interfejsy OGC. Co więcej – rozwijamy stale webową warstwę prezentacyjną opartą o specyfikację kafelków 3D zgodną także ze standardami OGC. Wspieramy standaryzację opartą o OGC, z jednej strony rozwijając sam standard cityGML oraz z drugiej pracując nad specyfikacją kafelków 3D.  

Unikalność rozwiązań

W zagadnieniach budowania infrastruktury przestrzennej 3D spotkać można nieliczne rozwiązania zapewniające wszystkie niezbędne komponenty dla miast. Możliwe jest budowanie miejskich modeli 3D w różnych rozwiązaniach GIS. Istnieją także inne systemy dostarczające serwer WFS w oparciu o standard i dane cityGML, ale zgodnie z naszą wiedzą brakuje im m.in. warstwy prezentacyjnej, interfejsów WFS kompatybilnych z cityGML lub przechowywania danych w standardzie cityGML. To jest właśnie miejsce, gdzie firma virtualcitySYSTEMS znalazła swoją niszę. Nasze rozwiązanie virtualcitySUITE zapewnia wszystkie niezbędne komponenty do tworzenia w pełni funkcjonalnej infrastruktury danych przestrzennych 3D (3D Spatial Data Infrastructure).
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 276 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

673 923 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP