Technologie i projekty z zakresu 3Dcity oraz CityGML

Technologie i projekty z zakresu 3Dcity oraz CityGML
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ogólnie rzecz biorąc nie ma dużych różnic między infrastrukturą danych przestrzennych 2D i 3D. Trójwymiarową łatwo zintegrować z istniejącą w wielu miejscach dla danych dwuwymiarowych.

Infrastruktura przestrzenna 3D – czym różni się od tej stosowanej dla danych 2D?

Ogólnie rzecz biorąc nie ma dużych różnic między infrastrukturą danych przestrzennych 2D i 3D. Trójwymiarową łatwo zintegrować z istniejącą w wielu miejscach dla danych dwuwymiarowych. Podstawą dla obu ujęć jest centralna baza danych przechowująca dane przestrzenne (2D lub 3D). W oparciu o tę bazę dostępne są serwisy do odpytywania i pozyskiwania danych (Web Feature Service WFS i serwis pobierania danych), jak i serwisy prezentacji danych online. Podobnie jak w dwuwymiarowym GIS istnieje potrzeba szybkiego manipulowania i wyświetlania danych, która w przestrzeni 3D jest jeszcze ważniejsza i musi zapewniać płynność nawigacji i pracy z danymi. Znaczącą różnicą jest na pewno fakt, że większość wdrażanych systemów GIS nie zapewnia wsparcia dla protokołu WFS 3D lub tworzenia kafelków 3D (3D Tiles) do prezentacji danych online. Dlatego też virtualcitySYSTEMS stworzyła własną infrastrukturę do prezentacji i pracy z danymi 3D poprzez portale webowe. Narzędzia są rozwijane w oparciu o silnik CesiumJS i specyfikację kafelków 3D zgodną ze standardami Open Geopatial Consortium (OGC).

Poziom standaryzacji w projektach 3Dcity

Budując nowoczesną infrastrukturę danych przestrzennych trzeba wziąć pod uwagę standaryzację, aby osiągnąć interoperacyjność samych danych, jak i systemu GIS 3D. To częsta praktyka we wdrożeniach GIS 2D i powinna zostać zastosowana także we wdrożeniach trójwymiarowej infrastruktury danych przestrzennych. Niezbędne komponenty są dostępne – CityGML. Standard OGC do przechowywania i wymiany danych 3D oraz przestrzenne bazy danych Oracle Spatial lub PostGIS.

Nasza firma korzysta z narzędzi Open Source‎ dodając do nich własne funkcjonalności zarządzania całym modelem oraz transakcyjny serwis WFS 2.0 pracujący z przestrzenną bazą danych. To pozwala na łatwe zadawanie pytań do bazy danych poprzez standardowe interfejsy OGC. Co więcej – rozwijamy stale webową warstwę prezentacyjną opartą o specyfikację kafelków 3D zgodną także ze standardami OGC. Wspieramy standaryzację opartą o OGC, z jednej strony rozwijając sam standard cityGML oraz z drugiej pracując nad specyfikacją kafelków 3D.  

Unikalność rozwiązań

W zagadnieniach budowania infrastruktury przestrzennej 3D spotkać można nieliczne rozwiązania zapewniające wszystkie niezbędne komponenty dla miast. Możliwe jest budowanie miejskich modeli 3D w różnych rozwiązaniach GIS. Istnieją także inne systemy dostarczające serwer WFS w oparciu o standard i dane cityGML, ale zgodnie z naszą wiedzą brakuje im m.in. warstwy prezentacyjnej, interfejsów WFS kompatybilnych z cityGML lub przechowywania danych w standardzie cityGML. To jest właśnie miejsce, gdzie firma virtualcitySYSTEMS znalazła swoją niszę. Nasze rozwiązanie virtualcitySUITE zapewnia wszystkie niezbędne komponenty do tworzenia w pełni funkcjonalnej infrastruktury danych przestrzennych 3D (3D Spatial Data Infrastructure).

Potencjał tematyki miejskiego GIS 3D w przyszłości

Wielu ekspertów twierdzi, że czas superaplikacji pokazującej siłę danych i przestrzeni 3D jeszcze nie nadszedł. Według nas infrastruktura danych 3D niesie ze sobą sama w sobie wartość dodaną. Możliwość oglądania i analizowania modelu miasta 3D ma szerokie zastosowanie m.in. w planowaniu urbanistycznym, architekturze, zarządzaniu przestrzenią miejską, procesie inwestycyjnym czy zarządzaniu kryzysowym.

Dlatego też naszym zdaniem czas na 3D właśnie nadszedł, gdyż jest możliwe uzyskanie w łatwy sposób pełnej architektury danych przestrzennych 3D. Dzięki wykorzystaniu standardowych i otwartych interfejsów możliwe stało się skomunikowanie modelu miejskiego 3D z innymi systemami działającymi w ekoprzestrzeni inteligentnych miast (idea Smart City). Daje to możliwość wykorzystania takiego modelu przez coraz większą liczbę użytkowników, powiększając tym samym liczbę do możliwych zastosowań, jak i innowacyjne pomysły wykorzystania siły 3D.

Zainteresowanie miejskimi systemami GIS 3D wiąże się z rosnącą liczbą wdrożeń, a co za tym idzie coraz większego zwrotu informacyjnego od naszych klientów co do potrzeb integracji takiego modelu z procesami realizowanymi przez wydziały miejskie i jednostki budżetowe. Rozmowy wdrożeniowe dotyczą m.in. tematów wzbogacania modeli 3D o dodatkowe informacje lub wykorzystania ich do specjalistycznych numerycznych symulacji, takich jak:  symulacja zachowania wiatru, symulacja powodzi, rozchodzenie się sygnału sieci komórkowych, symulacje scenariuszy działań w sytuacjach kryzysowych czy nawet kreacja wirtualnej rzeczywistości pod modele do gier i symulatorów. Jakby na to nie patrzeć wymienione obszary to na dzisiaj jedynie czubek góry lodowej, a miejskie modele 3D staną się wkrótce standardem, tak jak stało się to z danymi miejskimi 2D.

Zainteresowanie polskim rynkiem

W ostatnich latach zanotowaliśmy rosnące zainteresowanie standardem cityGML ze strony polskiej państwowej  geodezji, jak i niektórych miast. Szukaliśmy lokalnego partnera o wysokich kompetencjach. Na rynkach lokalnych zawsze działamy z lokalnymi ekspertami, którzy znają specyfikę, normy i standardy obowiązujące w danym kraju. Kontakt z wrocławską firmą SHH, partnerem Oracle, posiadającym duże doświadczenie w implementacji infrastruktury danych przestrzennych, okazał się katalizatorem dalszych działań, współpracy i podpisania umowy partnerskiej na rynek polski.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Technologie i projekty z zakresu 3Dcity oraz CityGML

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!