Telefon alarmowy 112 ma swoje święto

Telefon alarmowy 112 ma swoje święto
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Od 2008 roku jest to numer ratunkowy obowiązujący na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej, połączenie z nim jest bezpłatne. W 2016 r. w Polsce odnotowano 19.4 mln połączeń z tym numerem.

Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 został powołany do życia uchwałą Rady Europy w 1991 r., a obowiązek ten usankcjonowano postanowieniami dyrektywy Parlamentu Europejskiego w 2002 r. Dzięki jednolitemu numerowi osoby przebywające na terenie dowolnego kraju Unii w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia mają przez całą dobę możliwość wezwania pomocy. Operatorzy numeru alarmowego muszą władać co najmniej jednym językiem obcym.

Z numerem 112 można połączyć się bezpłatnie zarówno przez telefon stacjonarny, jak i komórkowy. Numer ten można wybrać także w telefonie nieposiadającym karty SIM.

Numer 112 służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach realnego zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, takich jak np. pożary, wypadki drogowe, kradzieże, włamania, użycie przemocy, nagłe omdlenia i utrata świadomości, poważne uszkodzenie ciała czy rozpoznanie osoby poszukiwanej przez policję.

Wprowadzając w Polsce numer alarmowy 112 ze względu na przyzwyczajenie, komfort obywateli i specyfikę niektórych wezwań alarmowych zachowane zostały numery alarmowe 997 (Policja), 998 (Państwowa Straż Pożarna), 999 (Pogotowie Ratunkowe).

W Polsce numer 112 obsługuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Znajdują się w każdym mieście wojewódzkim oraz dodatkowo w Radomiu. Podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze odebranie połączenia i powiadomienie służb udzielających pomocy. W przypadku, gdy osoba przebywająca na terenie danego województwa łączy się z numerem 112 i nie może uzyskać połączenia z centrum na tym terenie, zgłoszenie jest przekazywane do innego ośrodka zgodnie z tzw. regułą zastępowalności. Operator, który odbierze zgłoszenie ustala lokalizację zdarzenia oraz przekazuje informacje odpowiednim służbom.

System informatyczny działający w centrach pozwala na identyfikację numeru telefonu zgłaszającego. System dodatkowo wyświetla dane osoby, na którą telefon jest zarejestrowany oraz prezentuje na mapie aktualną lokalizację telefonu. Pomaga to nie tylko w udzieleniu pomocy w sytuacji, gdy ktoś nie potrafi podać dokładnej lokalizacji (np. dziecko lub w przypadku wypadku samochodowego poza terenem zabudowanym), ale również ułatwia identyfikowanie fałszywych zgłoszeń, w przypadku gdy np. zgłaszający podaje nieprawdziwą lokalizację.

Z okazji obchodzonego w sobotę Europejskiego Dnia Numeru 112 minister administracji i spraw wewnętrznych odwiedzi w Mariusz Błaszczak odwiedzi Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu. Wyróżni operatorów, którzy pracują w CPR.

Jak podaje MSWiA w 2016 r. CPR odnotowały w sumie około 19,4 mln połączeń przychodzących.

Z kolei Wydział Prasowy Urzędu m.st. Warszawy podaje, że warszawskie CPR w ubiegłym roku przyjęło ponad milion połączeń, z czego ponad 260 tys. przekazało służbom: najwięcej policji, w następnej kolejności pogotowiu ratunkowemu i straży pożarnej. Średnio operatorzy tego centrum przyjmują blisko 3 tys. połączeń na dobę, najwięcej zgłoszeń wpływa między godz. 15 a 19. Czas oczekiwania na połączenie z operatorem wynosi 8 sekund.

Według operatorów CPR na Marynarskiej największym problemem są połączenia bezzasadne. Z roku na rok jest ich trochę mniej, ale nadal stanowią blisko trzy-czwarte połączeń. W większości są to pomyłki, zabawy dzieci telefonami, zapytania niezwiązane z ratownictwem, próby zamawiania usług (np. cateringowych) i przypadkowe uruchomienia telefonów. Połączenia te zajmują czas operatorów i blokują linię w efekcie osoby w sytuacji realnego zagrożenia życia lub zdrowia osoby mogą mieć problem z wezwaniem pomocy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Telefon alarmowy 112 ma swoje święto

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!