Telefonia Dialog weźmie udział w informatyzacji Dolnego Śląska

Telefonia Dialog weźmie udział w informatyzacji Dolnego Śląska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podpisał z Telefonią Dialog porozumienie o współpracy przy budowie sieci szerokopasmowego internetu w regionie - poinformowała PAP w środę rzeczniczka prasowa Urzędu Marta Libner.

O porozumieniu, które zakłada budowę tzw. teleinformatycznej sieci szkieletowej (m.in. pod szybki internet), poinformowała także Telefonia Dialog. Regionalna sieć dotrze do terenów zagrożonych "wykluczeniem cyfrowym" (czyli obszarów słabo zaludnionych lub zamieszkanych przez ludność o niskich dochodach).

Sieć, której właścicielem będzie województwo, stanie się dostępna dla wszystkich zainteresowanych firm telekomunikacyjnych dostarczających szerokopasmowy internet. Korzystać z niego będą mogli mieszkańcy Dolnego Śląska, przedsiębiorcy i instytucje.

"Chcemy do 2013 roku dotrzeć z internetem szerokopasmowym do 90 proc. gospodarstw domowych i 100 proc. firm w województwie dolnośląskim. Projekt w znacznej części jest finansowany ze środków unijnych" - powiedział PAP w środę szef departamentu społeczeństwa informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Jan Warszawa.

Dodał, że w lutym br. podobną umowę Urząd podpisał z Telekomunikacją Polską. "Chcemy z innymi operatorami telekomunikacyjnymi zawrzeć podobne porozumienia. Wkrótce to się stanie" - podkreślił.

Telefonia Dialog poinformowała z kolei, że na etapie przygotowań są podobne porozumienia między spółką a urzędami marszałkowskimi województw: wielkopolskiego, śląskiego i łódzkiego.

Zdaniem firmy, Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem dostępu do szerokopasmowego dostępu do internetu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 36 proc. gospodarstw domowych w Polsce oraz 89 proc. przedsiębiorstw posiadało w listopadzie 2006 r. dostęp do internetu, z czego odpowiednio 22 proc. i 46 proc. posiadało dostęp szerokopasmowy.

Obecnie na Dolnym Śląsku ok. 551 tys. gospodarstw domowych (prawie 50 proc. wszystkich gospodarstw w województwie) nie ma możliwości uzyskania szerokopasmowego dostępu do internetu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!