Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

To państwo ma pobudzać innowacyjność

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
23-07-2014 14:21
To państwo ma pobudzać innowacyjność

Paweł Jaguś, prezes Qumak

Fot. mat. pras.

To państwo powinno być katalizatorem przyspieszającym wdrażanie innowacji w gospodarce, w tym jak najszybsze osiągnięcie zalecanych przez UE wydatków na badania i rozwój na poziomie 3 proc. PKB, podczas gdy u nas wynosi on 0,9 proc. - twierdzi Paweł Jaguś, prezes zarządu firmy technologiczno-informatycznej Qumak z Warszawy.

Na państwie spoczywa obowiązek stworzenia warunków, aby polskie firmy zacieśniały współpracę z jednostkami naukowymi i korzystały z ich potencjału wiedzy. Umożliwi im to komercjalizację wyników tych projektów badawczych, które mogą przynieść korzyści biznesowe.
- Niezbędne jest m.in. zapewnienie przedsiębiorstwom wsparcia oraz stworzenia im szeregu udogodnień - podkreśla Jaguś. - Sam wielokrotnie przekonałem się, że w biznesie ważnym elementem warunkującym sukces jest pierwsze wdrożenie i uzyskane referencje.

Obecnie wszystkie negatywne konsekwencje związane z ryzykiem wdrożenia pionierskiego rozwiązania ponoszą firmy. Ta świadomość może więc skutecznie zniechęcić przedsiębiorców do podejmowania innowacyjnych projektów.

- Dlatego uważam, że część tego obciążenia powinna znaleźć się po stronie państwa - dodaje prezes zarządu Qumak. - Z kolei jeżeli realizacja projektu zakończy się sukcesem, to również państwo będzie czerpało z niego korzyści.

Pozytywnym przykładem polskiego projektu, któremu udało się uzyskać finansowe wsparcie państwa, jest opracowanie symulatora lokomotywy. Jego rozpoczęcie było możliwe dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (z programu Demonstrator+). Dzięki symulatorowi, podmioty szkolące maszynistów uzyskały dostęp do innowacyjnego i zaawansowanego technologicznie rozwiązania, a budżet państwa zostanie zasilony dodatkowymi wpływami finansowymi z jego sprzedaży na wolnym rynku.

- Innym czynnikiem, który może zwiększyć zaangażowanie firm i jednostek naukowych w działania R&D, jest patriotyzm lokalny, gdzie oprócz społeczeństwa ogromną rolę również odgrywa państwo - mówi Paweł Jaguś.

Organy administracji mogą bowiem wspierać innowatorów nie tylko za pomocą dofinansowań, ale również obostrzeń prawnych. Takie przepisy umożliwią promowanie krajowych technologii przede wszystkim w sektorze publicznym.

Taka polityka, zdaniem przedstawiciela Qumaka, może być szczególnie korzystna dla polskich firm. Na małych rynkach trudniej jest uzyskać zwrot kosztów poniesionych na wybrane inwestycje R&D. Dlatego przewagę uzyskują sprawdzone rozwiązania zagranicznych przedsiębiorstw. „Wprowadzenie obostrzeń prawnych umożliwi więc zwiększenie konkurencyjności krajowych firm. Wartym naśladowania przykładem patriotyzmu lokalnego są kraje azjatyckie” - podkreśla Jaguś.

Według niego, na intensyfikację działań B&D w Polsce może skutecznie wpłynąć zmiana kryteriów oceny wniosków o dofinansowanie. Powinny one wskazywać także na wartość biznesową projektu, a nie tylko tę naukową. Należy również skrócić czas rozpatrywania tych dokumentów.

Ponadto ważne jest, aby pracownicy uczelni byli w większej mierze rozliczani z komercyjnych wdrożeń, niż liczby publikacji. „Znacznie zwiększy to ich otwartość na współpracę biznesową” - stwierdza Paweł Jaguś.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP