Top 10 aplikacji na Facebooku - na czele program wyłudzający dane

Top 10 aplikacji na Facebooku - na czele program wyłudzający dane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wśród dziesięciu najpopularniejszych aplikacji, z których korzystają polscy internauci na Facebooku, pierwsze miejsce należy do programu "Mój kalendarz". Według specjalistów służy on do wyłudzania danych i rozsyłania spamu.

Według danych z badania Megapanel PBI/Gemius (sierpień 2012), najpopularniejszą aplikacją wśród użytkowników Facebooka, łączących się z serwisem z terytorium Polski, jest "Mój Kalendarz". Program oferuje funkcję wirtualnego kalendarza, wraz z opcją przypominania o urodzinach znajomych. W rzeczywistości powoduje rozsyłanie wśród znajomych zaproszeń i zapytań bez wiedzy użytkownika. Dodatkowo maskuje swoją instalację, wystarczy odpowiedzieć na prośbę uzupełnienia danych w "kalendarzu" znajomego (prośba taka wysyłana jest najczęściej bez wiedzy "zapraszającego") by stać się częścią sieci rozsyłającej niechciane wiadomości i gromadzącej dane o kolejnych użytkownikach.

W ubiegłym roku duża część polskich serwisów technologicznych i informacyjnych pisała o zagrożeniach, które może nieść ze sobą "Mój kalendarz". Firma ESET, zajmująca się tworzeniem oprogramowania antywirusowego, ostrzegała, że program ma znikomą użyteczność, a w rzeczywistości służy do zbierania "ogromnej ilości danych o użytkownikach sieci - od ich adresów mailowych po strony internetowe, które odwiedzili". Mimo tego, popularność aplikacji jest wciąż wysoka.

Według Gemiusa w lipcu z "Mojego kalendarza" skorzystał 1 mln 100 tys. tzw. realnych użytkowników (czyli takich, którzy w danym miesiącu wykonali co najmniej jedną odsłonę danej strony), a w sierpniu - 900 tys., czyli około 7 proc. wszystkich polskich użytkowników Facebooka.

Na kolejnych miejscach w rankingu popularności aplikacji według Gemiusa znajdują się gry społecznościowe - "Diamond Dash" (660 tys. użytkowników), "Monster World" (620 tys.), "Magic Land" (404 tys.) i "The Ville" (400 tys.).

W drugiej połowie stawki znalazły się aplikacje: "Bubble Witch", "ChefVille", "Castle Ville", "Bubble Island" i zamykająca zestawienie top 10 - "Bubble Safari", która jeszcze w lipcu była na szóstym miejscu, gromadząc 620 tys. realnych użytkowników. W sierpniu z gry skorzystało mniej niż 350 tys.

Dane opracowane zostały na podstawie badania Megapanel PBI/Gemius za sierpień 2012.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Top 10 aplikacji na Facebooku - na czele program wyłudzający dane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!