TP bagatelizuje antymonopolową kontrolę

TP bagatelizuje antymonopolową kontrolę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nalot urzędników UE na siedzibę spółki nie jest dla operatora problemem. Komisja Europejska podejrzewa TP o antykonkurencyjne praktyki na rynku Internetu.

– W tym roku różne urzędy przeprowadziły już ponad 80 kontroli w naszej firmie. Zabezpieczanie danych i dokumentów to rutynowe działanie podczas takich działań – powiedział dyr. Maciej Rogalski z Telekomunikacji Polskiej w odpowiedzi na tekst „Rzeczpospolitej”.

Dziennik pisał w nim o kontroli przeprowadzonej w biurach TP przez urzędników europejskiego urzędu antymonopolowego oraz polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. TP twierdziła, że w nalocie na biuro nie brała udziału prokuratura ani pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Cytowana przez agencję PAP prezes Anna Streżyńska mówiła, że UKE nie ma żadnych oficjalnych informacji na temat postępowania. Urzędy antymonopolowe prowadzą postępowanie wyjaśniające w sprawie, czy Telekomunikacja Polska nie dyskryminuje konkurentów, jeżeli chodzi o warunki dostępu do własnej sieci. Konkurenci podnoszą, że PTK Centertel, operator sieci Orange i spółka zależna TP, sprzedaje Internet podejrzanie tanio. Od początku roku Orange bardzo skutecznie konkuruje z nimi na internetowym rynku, oferując bardzo niskie ceny usług. Orange korzysta z sieci TP, podobnie jak Netia czy PTC. Urzędy antymonopolowe rozpoczęły działanie na wniosek właśnie tych dwóch operatorów.

– Złożyliśmy taki wniosek i nadal podtrzymujemy nasze argumenty. Wobec cen usług pod marką Orange nie możemy sobie wyobrazić, w jaki sposób można pokryć koszty ich świadczenia. Wiemy, że PTK Centertel, operator Orange, rozlicza z TP podstawowe opłaty na takich samych zasadach jak my, ale poprosiliśmy UOKiK o sprawdzenie, czy nie korzysta z lepszych warunków na innych polach międzyoperatorskiej współpracy. Poza tym chcielibyśmy wiedzieć, czy nie jest to przykładem wspólnej polityki cen wewnątrz grupy TP, w ramach której tanie usługi pod marką Orange subsydiuje sporo droższa Neostrada – mówi Mirosław Godlewski, prezes zarządu Netii.

Unijne dochodzenie w sprawie TP może potrwać nawet dwa lata. Komisja Europejska rozpoczęła analizę materiałów zgromadzonych w czasie niezapowiedzianej inspekcji w biurach TP SA - czytamy w "Rzeczpospolitej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!