TP nie zamierza istotnie zmieniać strategii

TP nie zamierza istotnie zmieniać strategii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Telekomunikacja Polska nie przewiduje zasadniczej zmiany strategii, która była ogłoszona w połowie 2007 roku, może ją jednak dostosować do obecnych warunków rynkowych - poinformował PAP Ireneusz Piecuch, członek zarządu telekomu.

Na pytanie PAP, czy w związku ze zmianami na stanowisku dyrektora ds. strategii przygotowywana jest nowelizacja strategii TP Piecuch odpowiedział:

"Tworzenie strategii jest procesem ciągłym, podobnie jak zmiany kadrowe w firmach. Na konieczność dokonywania zmian w strategii firmy wpływa wiele czynników tj. sytuacja makroekonomiczna, konkurencja, otoczenie prawno-regulacyjne. W Polsce trudno uznać, że którykolwiek z tych elementów jest ustabilizowany. Dlatego nie wykluczamy adaptacji naszej strategii do obecnych warunków rynkowych".

"Adaptacja, nie oznacza zasadniczej zmiany, a raczej przesunięcie akcentów. Nasze główne cele strategiczne pozostają bez zmian" - dodał.

W lipcu 2007 roku TP przedstawiła założenia, że przychody z produktów i usług nie podlegających regulacjom mają do 2010 roku wzrosnąć o ponad 50 proc.

Wolne przepływy pieniężne mają wynieść w tym czasie 18-20 proc. przychodów. Ma to być możliwe dzięki usprawnieniu działalności podstawowej, optymalizacji wykorzystania zasobów spółki, inwestycjom w rozwój oraz przejęciom spółek z Polski lub innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej generujących wysokie przepływy środków pieniężnych.

Od 2007 roku TP nie dokonała jednak żadnej akwizycji.

"Akwizycje nie są celem samym w sobie. Od momentu ogłoszenia ponad rok temu strategii przyglądaliśmy się kilku firmom, a w jednym przypadku byliśmy już blisko podjęcia decyzji. Niestety sytuacja na rynku polskim oraz rynkach światowych mocno się skomplikowała, co w sposób oczywisty wpłynęło na rozpatrywane przez nas projekty. Oczywiście w każdej sytuacji można odnaleźć nowe możliwości, jeśli wiadomo gdzie szukać. Tym między innymi zajmuje się zespół strategii i rozwoju biznesu Grupy TP, którym kieruje od niedawna właśnie Krzysztof Kaczmarczyk" - powiedział Piecuch.

"Obszary poszukiwań pozostają bez zmian. Interesują nas firmy, które mogłyby wzmocnić i zabezpieczyć naszą kluczową działalność np. rozwijając naszą sieć dystrybucyjną. Z drugiej strony, bacznie przyglądamy się podmiotom z branż, na które ekspansja byłaby naturalnym rozszerzeniem naszej działalności kluczowej, chodzi np. o branżę ICT, czyli integracja usług i produktów sprzętowych, przede wszystkim dla klientów biznesowych" - dodał.

Przedstawiciele TP zapowiadali także rozwój usług finansowych i ubezpieczeniowych, jako dodatkowe źródło przychodów i zysków.

W lipcu 2008 roku należący do Grupy TP PTK Centertel rozpoczął oferowanie klientom sieci Orange ubezpieczeniem podróżnym Generali, uruchamiane przez SMS.

Grupa TP planuje do końca 2008 roku wybrać bank, z którym będzie świadczyć usługi finansowe, aby w czerwcu 2009 ruszyć z ofertą kart kredytowych. Po trzech latach operator liczy na minimum 300 tys. klientów i kilkadziesiąt milionów złotych zysku.

Na pytanie PAP, jakie inwestycje czekają Grupę TP w najbliższych latach, a zwłaszcza w 2009 roku, członek zarządu TP odpowiedział:

"Będziemy kontynuować inwestycje w ogólnopolską sieć CDMA, jedyną, która z powodzeniem może rozwiązać problem +wykluczenia cyfrowego+ w naszym kraju. Inne główne obszary to dalszy rozwój usług telefonii komórkowej, w tym szczególnie transmisja danych 3G oraz szerokopasmowy dostęp do internetu".

"Zgodnie z naszymi założeniami strategicznymi łączny poziom inwestycji będzie zmierzał w kierunku średniego poziomu notowanego przez zintegrowanych operatorów telekomunikacyjnych w Europie Zachodniej. Spowolnienie gospodarcze i niesprzyjająca inwestycjom polityka regulacyjna UKE mogą jednak przyczynić się do tego, że utrzymanie tegorocznego poziomu wydatków na inwestycje okaże się mało prawdopodobne" - dodał.

W latach 2008 i 2009 Grupa TP planuje wydać na radiowy dostęp do internetu w technologii CDMA około 500 mln zł. Połowa tej kwoty zostanie wydana w tym roku. Inwestycja ma zwrócić się po 3-4 latach.

Tegoroczne inwestycje telekomu mają wynieść około 14 proc. przychodów, które szacowane są na około 18 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TP nie zamierza istotnie zmieniać strategii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!