TP: plany nie zachwycają

TP: plany nie zachwycają
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z nowej strategii wynika, że telekom jest skazany na kontynuację. To za mało, gdy UKE dba o rozwój konkurencji.

Jedyną istotną nowością jest ekspozycja Wirtualnej Polski. Wszystko sprowadza się do żmudnego zasypywania topniejących przychodów - pisze "Puls Biznesu".

Za niespełna 2 tygodnie Maciej Witucki, szef Telekomunikacji Polskiej, przedstawi strategię rozwoju telekomu na najbliższe lata. Puls Biznesu dotarł do osób, które nad nią pracowały i poznał jej główne założenia. Prezes nie zaskoczy rynku - zapowie dalszą integrację grupy i cięcie kosztów. Konkurenci mówią już o niej jako o "strategii kontynuacji", TP oficjalnie nie mówi praktycznie nic.

Menedżerowie telekomu przekonują, że ogłoszenie nowej strategii to w istocie tylko wydarzenie medialne. Proces integracji grupy został zapoczątkowany przez Marka Józefiaka, byłego szefa TP. Novum będzie ekspozycja Wirtualnej Polski jako jednego z trzech filarów grupy i przedstawienie licznych synergii sprzedażowych i kosztowych.

Telekom chce chronić swoje przychody przede wszystkim dalszymi inwestycjami w usługi dostępu do internetu oraz telefonię komórkową. Te działania mają zrównoważyć w kolejnych latach spadek przychodów i odpływ klientów telefonii stacjonarnej. Problem w tym, że realizację strategicznych planów TP zakłóca działanie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który pod rządami Anny Streżyńskiej skutecznie liberalizuje rynek. Długofalowe finansowe plany narodowego telekomu można dziś jednak uznać za wirtualne. W kolejnym roku pojawi się co najmniej kilkunastu nowych dostawców szerokopasmego internetu i kilku operatorów wirtualnych. Ceny usług spadną znów o kolejne kilkanaście procent.

Analitycy podkreślają, że okres dynamicznych wzrostów przychodów w telefonii komórkowej już się skończył. Penetracja będzie nadal rosła, ale przychody za 2-3 lata zaczną się kurczyć. Świetlane perspektywy ma za to usługa dostępu do internetu. Tyle że w ubiegłym roku stanowiły one jedynie 11 proc. przychodów operatora, dodatkowo agresywna polityka cenowa Netii niekorzystnie wpływa na marżę usług szerokopasmowych.

Nowa strategia zakłada również możliwość dokonywania przez TP akwizycji. Na celowniku są telekomy, firmy internetowe a nawet media. W grę wchodzi region Europy Środkowo-Wschodniej. Plany są jednak bliżej nieokreślone, bo rynek został już spenetrowany przez międzynarodowe telekomy i fundusze inwestycyjne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TP: plany nie zachwycają

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!