XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

TP SA jest gotowa do uwolnienia 10 proc. linii, a do końca września 20 proc.

TP SA jest gotowa do uwolnienia 10 proc. linii, a do końca września 20 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Telekomunikacja Polska SA (TP SA) jest już gotowa do uwolnienia 10 proc. linii w ramach LLU, tak jak w strategii na lata 2008-2010 zakłada UKE. Do końca września liczba dostępnych łączy wzrośnie do ok. 20 proc. - poinformował w piątek dziennikarzy Ireneusz Piecuch, sekretarz generalny i dyrektor wykonawczy Grupy TP.

Dodał, że do końca września będzie przygotowanych 141 punktów kolokacyjnych dla potrzeb LLU.

- Nasze plany obejmują wykonanie 141 pkt kolokacyjnych do końca września. Na dzień dzisiejszy jest ponad 1 mln linii abonenckich gotowych do uwolnienia, a do końca września liczba dostępnych łączy wzrośnie do 2 mln, czyli ok. 20 proc. łączy TP - powiedział dziennikarzom Piecuch.

- Zgodnie z nową strategią UKE, ma być uwolnionych 10 proc. łączy do roku 2010. (...) My jesteśmy gotowi już na dzień dzisiejszy do osiągnięcia tych celów, które są wskazane w strategii UKE - dodał, ale zaznaczył, że rzeczywiste udostępnienie tych 10 proc. zależy od chęci operatorów alternatywnych.

Piecuch dodał, że obecnie TP SA ma podpisanych dziewięć umów na LLU i trzech operatorów korzystających z pętli lokalnej, w tym dwóch w bardzo niewielkim stopniu. Dodatkowo negocjacje w sprawie LLU toczą się z kolejnymi dziewięcioma operatorami.

- To Netia jest tą firmą, która bardzo mocno wchodzi w pętlę lokalną (...). Tych dwóch pozostałych operatorów ma po jednym punkcie - powiedział Piecuch.

TP SA wydała do tej pory 25 mln zł na dostosowanie infrastruktury dla potrzeb LLU i do końca 2008 roku wyda łącznie 37 mln zł.

TP SA podała, że aktualnie na wniosek operatorów przygotowała 123 sale kolokacyjne pod względem inwestycyjnym, co umożliwia operatorom potencjalny dostęp do 1.763.202 linii. Z tego operatorom przekazano 83 obiekty, dające potencjalną możliwość uwolnienia 1.137.832 linii.

Usprawnienie procesu uwalniania pętli lokalnej jest jednym z warunków odstąpienia od planu podziału telekomu, który chce przeprowadzić prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Local Loop Unbundling (LLU), czyli uwolnienie pętli lokalnej, oznacza, że operatorzy alternatywni mogą od TP SA dzierżawić odcinek sieci telefonicznej od centrali do gniazdka abonenta i oferować własne usługi (przesył danych i usługi głosowe).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TP SA jest gotowa do uwolnienia 10 proc. linii, a do końca września 20 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!