XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

TP SA podzieli się może w 2008 r.

TP SA podzieli się może w 2008 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Decyzja o podziale to środek 2008 roku, a początek 2008 roku to analizy, które mają pokazać skutki podziału dla rynku i operatora - powiedziała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska w TVN CNBC. Dodała, że na razie sprawdzana jest "wyższość podziału funkcjonalnego nad strukturalnym".

Część ekspertów wskazuje na potrzebę nie tylko podziału funkcjonalnego, czyli na hurt i detal, ale oddzielenie strukturalne, aby oba podmioty nie były w jednej grupie.

Streżyńska poinformowała, że ona sama skłania się do podziału funkcjonalnego. "Funkcjonalny (podział) bardziej mi odpowiada z uwagi na szybkość. Jednak bardzo dużo ekspertów próbuje nas od tego pomysłu odwieść na rzecz podziału strukturalnego" - powiedziała.

- Będziemy starali się wszystkie plusy i minusy zidentyfikować. Ja cały czas stoję przy podziale funkcjonalnym, również dlatego, że nie chcę stworzyć sobie dodatkowych problemów między mną a Komisją Europejską, która zdecydowanie opowiedziała się za funkcjonalnym podziałem - dodała szefowa UKE.

Zapewniła też, że gdyby pojawiły się bardzo mocne wskazania za podziałem strukturalnym, to UKE próbowałby ten środek zastosować. To rozwiązanie jest jednak zdecydowanie bardziej czasochłonne.

- Liczę, że zajęłoby nawet o dwa lata więcej. Więc zamiast dwóch lat do finału mielibyśmy cztery lata do finału, czyli do wdrożenia tego środka regulacyjnego - wyjaśniła Streżyńska.

Wcześniej UKE wyjaśniał, że tzw. podział funkcjonalny jest środkiem specjalnym, stosowanym w stosunku do operatora o znaczącej pozycji rynkowej (w Polsce takim operatorem jest Telekomunikacja Polska). Podział może być zastosowany tylko wtedy, kiedy zawiodą pozostałe środki regulacyjne zwalczające praktyki dyskryminacyjne ze strony takiego operatora w stosunku do firm konkurencyjnych.

Podział funkcjonalny oznacza wydzielenie organizacyjne w ramach tej samej spółki, jednostki odpowiedzialnej za niektóre usługi hurtowe. Jednostka taka ma świadczyć swoje usługi również części detalicznej spółki, ale na takich samych zasadach, jak wszystkim innym operatorom na rynku.

Przeciwko planom podziału TP protestują pracownicy firmy, którzy obawiają się m.in. zwolnień.

Największym akcjonariuszem Telekomunikacji Polskiej jest France Telecom, posiadający 47,5 proc. akcji. Skarb Państwa posiada 3,87 proc., a pozostali akcjonariusze mają łącznie 48,6 proc. akcji. TP jest notowana na warszawskiej giełdzie od 1998 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TP SA podzieli się może w 2008 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!