TP SA rozwija łącza szerokopasmowe

TP SA rozwija łącza szerokopasmowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Telekomunikacja Polska szacuje, że do końca I kw. 2010 r. będzie miała w tzw. produkcji inwestycyjnej ponad 300 tys. łączy szerokopasmowych

"Szacujemy, że do końca pierwszego kwartału 2010 będziemy mieć w tzw. produkcji inwestycyjnej ponad 300 tysięcy łączy" - napisano.

Porozumienie UKE i TP z października 2009 r. zakłada, że w zamian za stabilizację stawek hurtowych do 2012 r. przez UKE, TP zainwestuje w 1,2 mln linii dostępu do szerokopasmowego internetu. Inwestycje TP w 1,2 mln linii dostępu mają wynieść ok. 3 mld zł, a koszty wprowadzenia porozumienia TP szacuje na 180 mln zł.

TP SA podała, że na bieżąco analizuje wszystkie możliwe scenariusze inwestycyjne, plan inwestycyjny ma być systematycznie powiększany, np. o program wymiany PCM, radia i modernizacji prowadzących do udostępnienia klientom przepustowości 6 Mb/s.

Operator poinformował, że w IV kw. 2009 w ramach programu inwestycyjnego zapewnił ponad 40 tysięcy łączy, głównie na terenach wiejskich oraz małych i średnich miast, budując nowe linie miedziane i zwiększając pojemność węzłów szerokopasmowych i wkrótce ma przekazać do UKE szczegółowy raport z realizacji tych zadań.

Pod koniec 2009 r. spółka, zgodnie z postanowieniami porozumienia, przekazała do UKE pierwszy plan inwestycji do oddania do użytku w I kw. 2010 r., który zapowiada dostarczenie ok. 26 tysięcy łączy.

Spółka rozpoczęła działania, których celem jest dostarczenie usług klientom, których wnioski złożone w przeszłości znalazły się z przyczyn technicznych na liście wniosków z tak tzw. odroczonym terminem realizacji (listy OTR).

"Do końca stycznia 2010 zlecimy do realizacji jeszcze w tym roku ok. 17 tysięcy takich wniosków" - napisano.

TP SA uruchomiła inwestycje, których wynikiem ma być dostarczenie w 2010 r. około 60 tys. łączy szerokopasmowych w ponad 800 nowych budynkach jedno i wielorodzinnych.

"Zgodnie z ustaleniami z UKE zlecamy kompleksowe inwestycje w obszarach tzw. białych plam, w których w tym roku planujemy uruchomić ok. 70 tysięcy łączy. Na potrzeby drugiego etapu inwestycji, wytypujemy (jeszcze w pierwszym kwartale 2010) około 100 kolejnych gmin na terenie, których będziemy prowadzić inwestycje w następnych latach, wypełniając deklaracje w odniesieniu do tej kategorii obszarów" - napisano.

Na etapie przygotowania są również inwestycje w budowę światłowodów do ponad 220 obszarów centralowych, w których nie ma jeszcze węzłów szerokopasmowych. Budowa nowych DSLAM ma pozwolić - poprzez skrócenie pętli abonenckich - na uruchomienie około 30 tysięcy łączy szerokopasmowych.

TP SA poinformowała także, że uruchomiła inwestycje dla budowy ponad 500 nowych węzłów, na których nie może obecnie świadczyć usług szerokopasmowych z uwagi na pełne wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Uruchamiane są także dodatkowe zadania budowy przyłączy do lokali klientów zamawiających usługi szerokopasmowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TP SA rozwija łącza szerokopasmowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!