XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

TP SA: zwiększymy inwestycje, jeśli ograniczy się rolę regulatora

TP SA: zwiększymy inwestycje, jeśli ograniczy się rolę regulatora
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Telekomunikacja Polska (TP) od lat zmniejsza inwestycje, a Polska jest na szarym końcu unijnych statystyk penetracji internetu. Premier Donald Tusk obiecywał w sejmowym exposé nacisk na informatyzację kraju, a infrastruktury wciąż brakuje.

Chodzi o ogromne pieniądze — skrajne szacunki Instytutu Łączności mówią o inwestycjach w sieć nowej generacji rzędu 25 mld zł.

— Nie inwestujemy, bo regulator nakłada na nas zaniżone stawki, a władze nie prowadzą polityki proinwestycyjnej — mówi narodowy telekom w „Strategii wsparcia rozwoju inwestycji telekomunikacyjnych w Polsce w latach 2008-2011”, do której dotarł „Puls Biznesu”. TP długo pracowała nad tym dokumentem, teraz przedstawia konkretne propozycje.

— Chcemy rozpocząć poważną debatę nad stworzeniem otoczenia przyjaznego inwestorom. Raport ma stygmat subiektywności, bo jest naszym dziełem, ale wysuwamy w nim propozycje, które mogą pomóc całemu rynkowi — przekonuje Ireneusz Piecuch, dyrektor wykonawczy i sekretarz generalny grupy TP.

Strategia mówi o zwiększeniu inwestycji na rynku, ale większość pomysłów sprowadza się do poprawienia losu TP. Telekom sporo mówi w raporcie o konieczności wdrożenia partnerstwa publiczno-prywatnego i lepszego wykorzystania funduszy unijnych. Ale najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne propozycje sprowadzają się do ograniczenia roli regulatora.

— Najważniejsze jest umożliwienie nam świadczenia usług opartych na kosztach, wprowadzenie nowego sposobu definicji rynków telekomunikacyjnych określających nasze obowiązki oraz zmiana sposobu naliczania zwrotu na kapitale — wylicza Ireneusz Piecuch.

Trudno z raportu wyłuskać jednoznaczną konkluzję, jakiego rzędu inwestycje TP zaplanuje, jeśli zostaną spełnione jej postulaty.

— Chodziło o to, by zwrócić uwagę na problemy, a nie licytować się wartością inwestycji — mówią przedstawiciele TP.

— TP zmniejsza inwestycje od momentu prywatyzacji, czyli od 2001 roku. Do 2005 roku operator był pod parasolem ochronnym regulatora i niestety na poziom inwestycji to wcale nie wpłynęło. Ponadto bierzmy pod uwagę inwestycje całego rynku, a nie tylko TP, a zgodnie z naszymi danymi inwestycje „przeniosły się” do operatorów innych niż TP i nieznacznie wzrosły — ripostuje Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Ministerstwo Infrastruktury, resort odpowiedzialny za sektor telekomunikacyjny, nie odpowiedziało na pytania „PB” dotyczące tego artykułu.

TP mówi: nie inwestujemy, bo regulator zmusza nas do udostępniania infrastruktury po zaniżonych cenach.

— Dostosowanie ofert hurtowych TP do rzeczywistych kosztów świadczenia usług oznacza ponad 20 mln zł dodatkowych przychodów miesięcznie — twierdzi narodowy telekom.

TP przedstawiła kilka dni temu regulatorowi analizę kosztów zaakceptowaną przez audytora, firmę Ernst & Young. W strategii inwestycyjnej TP proponuje podniesienie kosztów dwóch najbardziej prorynkowych usług — hurtowego dostępu do abonamentu (WLR) i szerokopasmowego dostępu do internetu (BSA) odpowiednio o 59 i 44 proc.

— Dzięki stawkom narzuconym przez UKE rynek telefonii stacjonarnej i internetowej bardzo dynamicznie się rozwija. Ale dlaczego my mamy za to płacić — irytuje się zarząd TP.

Operator liczy, że UKE przyjmie ostatni model kosztowy. W ubiegłym roku urząd nie zgodził się na to, by nie zaburzać konkurencji. Poza tym TP ma wciąż wyższe koszty niż porównywalne telekomy.

TP proponuje, by zmniejszyć „reżim regulacyjny” nad telekomem w obszarach, gdzie działa kilku konkurencyjnych operatorów — jak na przykład Warszawa, Trójmiasto czy województwo śląskie.

— Obszary te mogą rozwijać się swobodnie, bez ryzyka zakłócenia konkurencji przez któregoś z operatorów z powodu nadmiernej dominacji — twierdzi TP.

Ta propozycja na pewno spotka się z ostrym protestem konkurencji, która dopiero łapie oddech dzięki działaniom regulatora.

— Co z tego, że w niektórych aglomeracjach rozwija się konkurencja, skoro nie ma ona nawet wspólnie znaczącego udziału rynkowego. Propozycja zmniejszenia reżimu regulacyjnego w aglomeracjach wynika z chęci spicia całej śmietanki, związanej ze świadczeniem usług w wielkich miastach — mówi Anna Streżyńska.

By szybki internet był naprawdę powszechny i pozwalał na naprawdę szybki transfer danych, potrzebna jest sieć nowej generacji (NGN). TP deklarowała niedawno, że może wydać na ten projekt 2-3 mld EUR. Ale w raporcie kwestia inwestycji ujęta jest ogólnikowo.

„Budowę tej sieci urealni wprowadzenie nowego sposobu liczenia wskaźnika zwrotu na kapitale WACC [marży, którą TP może doliczać do swoich kosztów przy kalkulacji stawek dla innych operatorów — przyp. red.]” — pisze TP w raporcie.

Teraz TP dodaje do swoich kosztów marżę 10,13 proc. W raporcie jest cytowana unijna komisarz Viviane Reding, mówiąca o zwiększeniu wskaźnika do 15 proc. za ryzyko.

— Za ryzyko, czyli na nowych inwestycjach NGN. My stosujemy 10,13 proc., bo TP udostępnia sieci dawno już wybudowane w starych technologiach — wyjaśnia Anna Streżyńska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TP SA: zwiększymy inwestycje, jeśli ograniczy się rolę regulatora

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!