Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trendy w IT: obniżanie kosztów, bezpieczeństwo i więcej danych

Autor: wnp.pl (WGK)
04-06-2014 18:30

Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przy gwałtownym wzroście ilości gromadzonych oraz przetwarzanych danych i jednoczesnej potrzebie redukcji kosztów – to czynniki, które zdaniem polskich specjalistów IT będą miały największy wpływ na ich firmy w perspektywie najbliższych 3 lat.

Takie wnioski płyną z badania Cisco, w którym ankietowano ponad 800 menedżerów i specjalistów IT z polskich firm i instytucji. Niemal połowa ankietowanych (49 proc.) wskazała bezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem za czynniki, które w najbliższych latach wywrą największy wpływ na IT w ich organizacjach. To pogląd powszechny na całym świecie – poziom cyberzagrożeń jest uważany za najwyższy w historii.
47 proc. uczestników badania uznało, że niemal na równi z kwestiami bezpieczeństwa stoją wyzwania związane ze wzrostem ilości gromadzonych, przetwarzanych i przesyłanych danych. To również trend światowy – według badania Cisco Global Cloud Index, roczny globalny ruch w centrach danych wzrośnie do roku 2017 trzykrotnie, do 7,7 zettabajtów (zettabajt to miliard terabajtów). Nowe możliwości w świecie IT pozwalają na optymalizację procesów biznesowych i podejmowanie lepszych decyzji, ale także tworzenie i rozwijanie nowych, bardziej spersonalizowanych usług dla klientów. Na Big Data koncentruje się coraz więcej firm z różnych branż, ale gwałtowny wzrost ilości gromadzonych, przetwarzanych i przesyłanych danych stawia przed firmowymi działami IT ogromne wyzwania dotyczące zapewnienia właściwej infrastruktury centrów danych. Według polskich menedżerów i specjalistów IT do najważniejszych zagadnień należą wydajność (68 proc.), skalowalność (58 proc.) i bezpieczeństwo (50 proc.).

Jedna trzecia ankietowanych za ważne wyzwanie uznała redukcję kosztów. Prawdopodobnie najważniejszym narzędziem redukcji będą usługi w chmurze. W firmach już korzystających z cloud computingu najczęściej wykorzystywanymi aplikacjami i usługami chmurowymi są: email (73 proc.), kalendarz (47 proc.), oprogramowanie i aplikacje biznesowe, takie jak księgowość, fakturowanie, zarządzenie sprzedażą etc. (46 proc.) oraz konferencje webowe (39 proc.).

Usługi w chmurze powodują też wzrost popularności trendu BYOD (Bring Your Own Device). Zdaniem 53 proc. specjalistów IT, ich organizacje już pozwalają – lub zaczną to robić w ciągu najbliższych 6 miesięcy – na dostęp do firmowej sieci (danych, aplikacji etc.) z urządzeń niebędących ich własnością (prywatnych smartfonów, tabletów, laptopów).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP