Trzaskowski: nie jesteśmy liderem Europejskiej Agendy Cyfrowej

Trzaskowski: nie jesteśmy liderem Europejskiej Agendy Cyfrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie jesteśmy liderem w realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej, ale Polska stara się wypełnić wymogi stawiane przez Agendę - mówił w środę posłom sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji.

Posłowie wysłuchali informacji o stanie prac nad realizacją w Polsce Europejskiej Agendy Cyfrowej.

"W większości tych priorytetów sytuacja się poprawia. Natomiast oczywiści państwo wiecie, że nie jesteśmy tutaj liderem, ale to się wiąże z wieloletnimi zapóźnieniami.(...) Wypełnienie agendy cyfrowej wymaga ogromnych nakładów finansowych. Staramy się wygospodarować te nakłady, mamy także pieniądze z Unii, ale potrzeby są znacznie większe" - zaznaczył Trzaskowski.

Dodał, że problemy związane z realizacją Agendy Cyfrowej wynikają także ze specyfiki geograficznej Polski. "Bardzo wiele osób mieszka na takich terenach, gdzie kierując się czystym rachunkiem ekonomicznym nie opłaca się inwestować. I tutaj sytuacja Polski na tle innych dużych państw UE wygląda inaczej" - podkreślił.

Trzaskowski dodał, że w wielu wskaźnikach Polska zbliża się "generalnie do średniej europejskiej. "Nie jesteśmy jednak liderem i nigdy nie byliśmy" - przyznał minister.

Jak wynika z danych przedstawionych komisji, które poświęcone są wskaźnikom realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej w naszym kraju (dane za 2013 r.), dostęp gospodarstw domowych do internetu wynosi w Polsce 87,6 proc. w UE jest to 97,2 proc. Wskaźnik dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s w UE wyniósł 61,8 proc., a w Polsce 49 proc. Zgodnie z założeniami Europejskiej Agendy Cyfrowej oba powyższe wskaźniki powinny wynosić 100 proc.

Z kolei dostęp do stałych sieci internetu szerokopasmowego o przepustowości 100 Mb/s w Polsce w ubiegłym roku wyniósł 1,9 proc. średnia unijna to 5,3 proc. Agenda Cyfrowa zakłada, że 50 proc. europejskich gospodarstw domowych powinno mieć dostęp do łączy o takiej przepustowości.

W Polsce 59,9 proc. osób w wieku 16-74 lat co najmniej raz w tygodniu korzysta z internetu. W UE jest to 71,7 proc. Agenda Cyfrowa wymaga, aby w 2015 roku było to 75 proc. Z kolei odsetek osób, które nie korzystają z internetu zgodnie z założeniami Agendy Cyfrowej w 2015 roku powinien wynieść 15 proc. Obecnie w UE jest to 20,5 proc. a w Polsce - 32 proc.

Dane dotyczące korzystania z usług e-administracji zostały podzielone na dwie grupy. W pierwszej uwzględniono osoby w wieku 16-74 proc., które w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystały z usług e-administracji. W UE jest to 41,5 proc. w Polsce 22,6 proc. Agenda stawia tu wymóg 50 proc. w 2015 roku. Drugi wskaźnik dotyczy osób w tym samym przedziale wiekowym jak powyżej, ale które korzystając z e-administracji wysłały wypełnione formularze online. Agenda Cyfrowa stawia tu wymóg ponad 25 proc. w 2015 roku. W UE średnia wynosi 20,9 proc. a w Polsce 11,4 proc.

Z kolei jeśli chodzi o handel elektroniczny, to odsetek osób w wieku 16-74, które zamówiły towary lub usługi do użytku prywatnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy drogą online powinien wynosić zgodnie z założeniami Agendy - 50 proc. w 2015 roku. Obecnie w UE jest to 47,2 proc. w Polsce - 31,6 proc.

Trzaskowski zapewnił, że rząd dysponuje programem, które ma wdrażać założenia Agendy Cyfrowej. Jest to Program Operacyjny Polska Cyfrowa, w którym zostały zapisane projekty budowy sieci szkieletowej internetu, rozwój e-administracji, a także podnoszenie cyfrowych umiejętności. Na program Polska Cyfrowa w latach 2014-2020 ze środków unijnych przeznaczonych będzie 8 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzaskowski: nie jesteśmy liderem Europejskiej Agendy Cyfrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!