XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Trzeba oddzielić badania i rozwój od kształcenia

Trzeba oddzielić badania i rozwój od kształcenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Może to niepopularna w Polsce opinia, ale uważam, że należy w dużo większym stopniu niż do tej pory oddzielić badania i rozwój od kształcenia, dlatego że w tej chwili wymagamy od naukowców, żeby byli hybrydami: świetnymi dydaktykami, dodatkowo prowadzącymi świetne badania naukowe - powiedział w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvita SA.

Jak zauważył, w Polsce naukowcy rozliczani są właśnie hybrydowo, uśredniająco. - Tymczasem psychologicznie te dwie rzeczy są często ze sobą zupełnie sprzeczne. Albo ktoś jest kreatywnym indywidualistą, lubiącym się zamykać w laboratorium, rozwiązywać po nocy problemy, a w dzień się nie wysypiać, albo ktoś ma dobre umiejętności społeczne i potrafi cieszyć się, że co roku przekazuje praktycznie tę samą wiedzę, z niewielkimi zmianami, kolejnej generacji ludzi, którzy potrzebują wejść na rynek pracy - tłumaczył Przewięźlikowski.

Prezes Selvita SA zauważył co prawda, że istnieją wybitne jednostki, zdolne łączyć dwa wymienione światy, jednak jego zdaniem nie stanowią one więcej, niż 5 czy 10 proc. ogółu naukowców.

Drugą rzeczą, której zdaniem Przewięźlikowskiego potrzebują przedsiębiorcy, jest to, aby nie tworzyć ośrodków wirtualnie generujących absolwentów. - Jeżeli jest jakaś masa krytyczna na przykład biotechnologii w Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu i tam zamiast 100 absolwentów kształci się 300, czy 500 absolwentów rocznie, to w zasadzie każde polskie miasto powiatowe ma kierunek biotechnologia i potem CV tych absolwentów od razu trafia do kosza - zauważył.

Przewięźlikowski zaapelował do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aby wymusiło selekcję ośrodków na te, które mają jedynie uczyć i na te, które będą tylko badać. - Przedsiębiorcy sami tego nie wymuszą. My głosujemy tylko długopisami, przetwarzając pewne CV, a innych nie przetwarzając. Możemy to robić w cyklu pięcioletnim czy dziesięcioletnim, natomiast MNiSW może i powinno działać dużo szybciej i znacznie mocniej - powiedział.

- Mamy dobrych naukowców na uczelniach, jest z kim pracować i z kim wybierać projekty, natomiast tych naukowców do współpracy z przemysłem potrzeba pięć razy mniej, niż jest ich obecnie. Niestety, miewamy zbyt dużo naukowców, którzy udają, że prowadzą badania naukowe - zakończył prezes Selvita SA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzeba oddzielić badania i rozwój od kształcenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!