Trzy filary dynamicznego rozwoju usług w chmurze

Trzy filary dynamicznego rozwoju usług w chmurze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Razem ze wzrostem liczby użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych stale podłączonych do internetu wyraźnie można zauważyć coraz powszechniejsze rozumienie i akceptację dla usług dostępnych w chmurze. Postęp technologiczny z jednej strony umożliwia uzyskanie dostępu do aplikacji i usług z dowolnego miejsca, a z drugiej napędza podaż nowych i zmienionych rozwiązań dla użytkowników.

Pojawiają się coraz bardziej wyrafinowane funkcjonalności, które jeszcze niedawno były dostępne jedynie w specjalistycznych aplikacjach przeznaczonych do instalacji na komputerach lub serwerach sieci firmowych. Dzięki sporej konkurencji na rynku usług w chmurze, dostawcy prześcigają się i oferują coraz szerszy wachlarz możliwości, coraz nowsze technologie i możliwości dla twórców oprogramowania. Jednocześnie coraz więcej obliczeń naukowych przenoszonych wykonywanych jest w modelu cloud przez akademickie centra informatyczne, udostępniające swoją moc obliczeniową na potrzeby prac badawczo-rozwojowych.

Potrzeba partnerstwa

Rynek usług SaaS (Software as a Service) jest ściśle związany z usługami niższego poziomu - IaaS (Infrastructure as a Service) oraz PaaS (Platform as a Service). Większość dostawców poszczególnych modeli zaczęła zauważać, że oferowanie usług na tylko jednym z tych poziomów ogranicza rozwój i zaczyna proponować podejścia łączone - przykładowo dostawcy infrastruktur IaaS dostarczają także rozwiązania PaaS i chcą być postrzegani jako autorzy zintegrowanych produktów. Z kolei autorzy produktów PaaS widzą potrzebę partnerstwa z dostawcami IaaS, a aplikacje SaaS wymagają powiązanych rozwiązań PaaS. Wszystkie modele zazębiają się, a uzupełnianie się i współpraca poszczególnych produktów pozwalają szybciej dostarczać rozwiązania oraz przetrwać na bardzo konkurencyjnym rynku.

Zastosowanie chmury w organizacji, również naukowej, pozwala w pełni uniezależnić się od lokalnych infrastruktur, przenieść odpowiedzialność za utrzymanie rozwiązań na firmy trzecie, a także bardziej przewidywalnie planować budżety. Popularne jest wykupienie infrastruktury wraz z platformą aplikacyjną, na których to elementach uruchamiane są dalsze komponenty i moduły funkcjonalne. Zagrożenia bezpieczeństwa danych i systemów nie są już tak poważne jak kilka lat temu i coraz mniej osób się obawia przechowywać informacje w systemach znajdujących się poza infrastrukturami firm i organizacji.

Chmura w każdej dziedzinie

Badania wykonywane celem zweryfikowania szybkości wzrostu wykorzystania usług w chmurze wykazują, że za kilka lat nie będzie praktycznie dziedziny, która nie będzie wykorzystywać zdalnych rozwiązań, a zdecydowanym motorem postępu będzie model SaaS dostarczający gotowe rozwiązania. Model ten będzie mocno wspierany przez dwa pozostałe, które będą mu towarzyszyć i dostarczać równolegle produkty uzupełniające. Dodatkowym czynnikiem będzie dynamiczny wzrost liczby użytkowników urządzeń mobilnych, które w naturalny sposób są przystosowane do aplikacji sieciowych i wymiany danych przez Internet. Funkcjonalności oferowane bezprzewodowo są obecnie na fali, a podaż i popyt na nowe rozwiązania są ogromne, najczęściej w postaci klienckich rozwiązań zintegrowanych z aplikacjami SaaS.

Perspektywy rozwiązań w chmurze są bardzo dobre, pojawiające się stale nowe rozwiązania świadczą o dużym zapotrzebowaniu, a rozwój technologii i rosnące możliwości wzbogacają wachlarz dostępnych produktów. Oznacza to, że nadchodzące lata upłyną pod znakiem usług w chmurze, które staną się towarzyszem codziennej pracy i rozrywki milionów użytkowników - podkreśla Robert Olejnik z firmy TEONITE, specjalizującej się w dostarczaniu bezpiecznych i innowacyjnych rozwiązań IT.

Artykuł został przygotowany w ramach kampanii "ICT LAB-MARKET - od wynalazku do produktu" współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kampania prowadzona jest przez firmę promocyjną GOS Polska Sp. z o. o. (www.gos-polska.pl) w partnerstwie z Technoparkiem Pomerania (www.technopark-pomerania.pl).

Więcej ciekawych informacji o wspieraniu innowacyjnego biznesu oraz rozwoju branży IT można znaleźć na stronie www.ictlabmarket.spnt.pl.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzy filary dynamicznego rozwoju usług w chmurze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!