XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tusk zwraca się do przywódców UE o poparcie ws. jednolitego patentu

Tusk zwraca się do przywódców UE o poparcie ws. jednolitego patentu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk zwrócił się do przywódców państw UE o poparcie prowadzonych przez polską prezydencję propozycji dotyczących jednolitego patentu europejskiego - dowiedziała się PAP ze źródeł europejskich.

"W obliczu wzmożonej, globalnej konkurencji nie możemy pozwolić sobie na utrzymanie obecnego, jednego z najdroższych na świecie systemów ochrony patentowej" - napisał Tusk w liście, do którego dotarła PAP.

Szef rządu zwraca uwagę przywódcom krajów należących do Wspólnoty, że nowy system może ograniczyć koszty ochrony patentowej dla europejskich przedsiębiorstw nawet pięciokrotnie i ustanowić jednolitą ochronę patentową z nowym, wyspecjalizowanym sądem.

W piśmie datowanym na 17 listopada premier podkreślił również, że w czasie, gdy UE koncentruje swoje wysiłki na przezwyciężeniu kryzysu gospodarczo-finansowego, a także utrzymaniu procesu integracji europejskiej na wyznaczonych torach, kluczowe jest, aby Unia pokazała, że jest zdolna podjąć realne działania wspierające wzrost gospodarczy.

Tusk przypomina, że nasza prezydencja uczyniła z rynku wewnętrznego jeden z priorytetów, wierząc, że jest to odpowiedni instrument wsparcia wzrostu. Zaznacza też, że jednolity patent europejski jest jednym z najważniejszych i najbardziej obiecujących instrumentów tego rynku.

Premier napisał, że wierzy, iż do końca tego roku uda się pomyślnie zakończyć negocjacje z Parlamentem Europejskim nad dwoma rozporządzeniami w tej sprawie oraz uzgodnić tekst umowy międzyrządowej tworzącej wspólny sąd.

Kraje "25" doszły do porozumienia w sprawie wspólnego patentu pod koniec ubiegłego roku, jednak w marcu Trybunał Sprawiedliwości odrzucił przedstawioną przez nie propozycję wspólnego sądu patentowego. Państwa te chciały, by wspólny sąd, który znajdowałby się w strukturach UE, rozpatrywał sprawy zarówno z zakresu jednolitego patentu, jak i dotychczasowego patentu europejskiego (EPO) - wobec decyzji Trybunału musiały szukać innego rozwiązania.

Poza stworzeniem nowego sądu chodzi też o spójne przepisy dotyczące rozwiązywania sporów w zakresie jednolitego patentu, który będzie przyznawany przedsiębiorcom w 25 krajach UE, w tym w Polsce.

Kompromis osiągnięty dotychczas przez rządy zakłada zawiązanie tzw. wzmocnionej współpracy w sprawie jednolitego patentu 25 państw UE, bez Hiszpanii i Włoch. Te dwa kraje nie zgodziły się ze względu na przyjęcie w kompromisie trzyjęzykowego (angielski, francuski i niemiecki) systemu tłumaczeń patentów już wykorzystywanego przez Europejski Urząd Patentowy (EPO).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk zwraca się do przywódców UE o poparcie ws. jednolitego patentu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!