Uczelnie i szkoły w "Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej"

Uczelnie i szkoły w "Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sześć najważniejszych krakowskich szkół wyższych będzie uczestniczyć w projekcie pilotażowym "Małopolskiej Chmury Edukacyjnej", którego celem jest przekazywanie uczniom szkół ponadgimnazjalnych wiedzy i osiągnięć uczelni przy wykorzystaniu internetu.

W poniedziałek przedstawiciele władz województwa małopolskiego oraz rektorzy uczelni podpisali umowę partnerską dotyczącą realizacji projektu. Wezmą w nim udział: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny i Uniwersytet Rolniczy. Liderem projektu jest AGH.

- Wierzę, że dzięki "Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej" w perspektywie kilku lat uda się stworzyć nowoczesny model nauczania - ocenił marszałek województwa Marek Sowa.

Według władz regionu o wadze tego przedsięwzięcia świadczy zainteresowanie szkół, które chcą do niego przystąpić. Akces do programu zgłosiło 15 samorządów: gmin i powiatów prowadzących szkoły w całym regionie.

"Małopolska Chmura Edukacyjna" zakłada współpracę wiodących uczelni Małopolski ze szkołami ponadgimnazjalnymi, polegająca na przekazywaniu wiedzy oraz przybliżanie uczniom osiągnięć naukowych uczelni przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.

Zdaniem przedstawicieli projektu pilotażowego, który będzie realizowany w latach w latach 2013-2015, przyczyni się on do podniesienia poziomu nauczania, a uczniowie będą mieli kontakt z nauką, będą mogli rozwinąć logiczne myślenie i umiejętność pracy w zespole oraz rozwinąć najważniejsze kompetencje.

"Chmura" ma też zachęcić uczniów do podejmowania kierunków studiów zgodnych ze specjalizacjami określonymi w strategii Małopolski oraz wyrównywać dostęp do wiedzy i nauki w całym regionie.

W ramach projektu powstanie platforma multimedialna, która umożliwi prowadzenie wirtualnych zajęć, wymianę materiałów dydaktycznych, prowadzenie wspólnych projektów i badań przez uczelnie i szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie zyskają dostęp do wykładowców i zasobów uczelni.

W ocenie przedstawicieli uczelni, dzięki współpracy ze szkołami będą one mogły skuteczniej wyławiać wśród uczniów talenty i osoby z pasją naukową.

Projekt "Małopolska Chmura Edukacyjna" jest jedynym z najważniejszych projektów wpisanych do Programu Strategicznego Kapitał Intelektualny i Rynek Pracy. Docelowo program obejmie wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w Małopolsce i będzie realizowany do 2020 roku.

Całkowity koszt projektu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 7,6 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ma wynieść 6,45 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uczelnie i szkoły w "Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!