PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

UE chce przyciągać więcej naukowców spoza niej

Autor: wnp.pl (PS)
17-09-2012 11:50

Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj nową strategię rozwoju współpracy międzynarodowej w dziedzinie badań i innowacji.

Bardzo szybko zmienia się globalne środowisko badawcze, a udział państw BRIC w światowych wydatkach na badania i rozwój wzrósł dwukrotnie między rokiem 2000 i 2009. Zarazem takie sprawy, jak zmiany klimatu, bezpieczeństwo żywności lub zwalczanie chorób w coraz większym stopniu wymagają uzgadniania międzynarodowych działań badawczych.
KE uważa, że Europa może zoptymalizować osiąganie wybitnych wyników przez swoją bazę naukową oraz innowacyjne branże przemysłowe, ale wyłącznie dzięki otwarciu się na współpracę międzynarodową i pozyskanie najzdolniejszych umysłów tego świata.

W strategii komisja proponuje dalsze skoncentrowanie współpracy na strategicznych priorytetach UE, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnej otwartości na udział państw trzecich w unijnych badaniach naukowych. Chodzi o skuteczne reagowanie na globalne wyzwania, ale również zwiększenie atrakcyjności Europy jako miejsca badań naukowych i innowacji, a także podniesienie konkurencyjności przemysłu.

Jedna piąta unijnych projektów badawczych wiąże się już z udziałem przynajmniej jednego partnera spoza UE. Przykładowo - dzięki partnerstwu na rzecz badań klinicznych między Europą a państwami rozwijającymi się (EDCTP) - 14 państw członkowskich UE, Szwajcaria, Norwegia i 47 krajów Afryki Subsaharyjskiej współpracuje już nad opracowaniem nowych leków i szczepionek na potrzeby zwalczania HIV/AIDS, malarii i gruźlicy.
Począwszy od 2014 r., nowa strategia będzie wdrażana głównie poprzez „Horyzont 2020”, unijny program na rzecz finansowania badań naukowych i innowacji, jak również dzięki wspólnym inicjatywom z państwami członkowskimi UE.

Opracowane zostaną wieloletnie programy współpracy z kluczowymi krajami i regionami partnerskimi, mające na celu wzmocnienie i skoncentrowanie współpracy międzynarodowej. W strategii wzywa się również do udoskonalenia polityki dialogu z naszymi partnerami oraz ulepszenia systemu gromadzenia informacji w ramach proponowanego centrum monitorowania badań i innowacji. Ponadto celem UE będzie zwiększenie zdolności wywierania nacisku w odpowiednich organizacjach międzynarodowych.

UE jest światowym liderem w sferze badań naukowych i innowacji, ponoszącym 24 proc. wydatków na badania, mającym 32 proc. udziału w publikacjach o wysokim współczynniku oddziaływania oraz przedkładającym 32 proc. wniosków patentowych, przy zaledwie 7-procentowym udziale swych mieszkańców w liczbie ludności świata.

Programy badawcze UE są otwarte dla uczestników z całego świata. Obecnie 6 proc. uczestników siódmego programu ramowego badań (7PR) pochodzi z państw trzecich. Działania „Maria Skłodowska-Curie”, służące finansowaniu mobilności i szkoleń dla naukowców, zapewniają wsparcie beneficjentom z 80 różnych krajów.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

20 913 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP