XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UE chce przyciągać więcej naukowców spoza niej

UE chce przyciągać więcej naukowców spoza niej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj nową strategię rozwoju współpracy międzynarodowej w dziedzinie badań i innowacji.

Bardzo szybko zmienia się globalne środowisko badawcze, a udział państw BRIC w światowych wydatkach na badania i rozwój wzrósł dwukrotnie między rokiem 2000 i 2009. Zarazem takie sprawy, jak zmiany klimatu, bezpieczeństwo żywności lub zwalczanie chorób w coraz większym stopniu wymagają uzgadniania międzynarodowych działań badawczych.

KE uważa, że Europa może zoptymalizować osiąganie wybitnych wyników przez swoją bazę naukową oraz innowacyjne branże przemysłowe, ale wyłącznie dzięki otwarciu się na współpracę międzynarodową i pozyskanie najzdolniejszych umysłów tego świata.

W strategii komisja proponuje dalsze skoncentrowanie współpracy na strategicznych priorytetach UE, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnej otwartości na udział państw trzecich w unijnych badaniach naukowych. Chodzi o skuteczne reagowanie na globalne wyzwania, ale również zwiększenie atrakcyjności Europy jako miejsca badań naukowych i innowacji, a także podniesienie konkurencyjności przemysłu.

Jedna piąta unijnych projektów badawczych wiąże się już z udziałem przynajmniej jednego partnera spoza UE. Przykładowo - dzięki partnerstwu na rzecz badań klinicznych między Europą a państwami rozwijającymi się (EDCTP) - 14 państw członkowskich UE, Szwajcaria, Norwegia i 47 krajów Afryki Subsaharyjskiej współpracuje już nad opracowaniem nowych leków i szczepionek na potrzeby zwalczania HIV/AIDS, malarii i gruźlicy.
Począwszy od 2014 r., nowa strategia będzie wdrażana głównie poprzez „Horyzont 2020”, unijny program na rzecz finansowania badań naukowych i innowacji, jak również dzięki wspólnym inicjatywom z państwami członkowskimi UE.

Opracowane zostaną wieloletnie programy współpracy z kluczowymi krajami i regionami partnerskimi, mające na celu wzmocnienie i skoncentrowanie współpracy międzynarodowej. W strategii wzywa się również do udoskonalenia polityki dialogu z naszymi partnerami oraz ulepszenia systemu gromadzenia informacji w ramach proponowanego centrum monitorowania badań i innowacji. Ponadto celem UE będzie zwiększenie zdolności wywierania nacisku w odpowiednich organizacjach międzynarodowych.

UE jest światowym liderem w sferze badań naukowych i innowacji, ponoszącym 24 proc. wydatków na badania, mającym 32 proc. udziału w publikacjach o wysokim współczynniku oddziaływania oraz przedkładającym 32 proc. wniosków patentowych, przy zaledwie 7-procentowym udziale swych mieszkańców w liczbie ludności świata.

Programy badawcze UE są otwarte dla uczestników z całego świata. Obecnie 6 proc. uczestników siódmego programu ramowego badań (7PR) pochodzi z państw trzecich. Działania „Maria Skłodowska-Curie”, służące finansowaniu mobilności i szkoleń dla naukowców, zapewniają wsparcie beneficjentom z 80 różnych krajów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE chce przyciągać więcej naukowców spoza niej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!