PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

UE coraz bardziej innowacyjna. Polska w unijnym ogonie

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
14-07-2016 18:35
UE coraz bardziej innowacyjna. Polska w unijnym ogonie
Fot. Fotolia

Pod względem innowacyjności, Unia Europejska dogania Japonię i USA. Szwecja - po raz kolejny - potwierdziła, że jest w Europie numerem 1 pod względem innowacji, a jej poziom najszybciej zwiększa Łotwa. Polska znajduje się nadal wśród państw UE, które są „umiarkowanie innowacyjne”, czyli w czwartej (przedostatniej) kategorii.

Dane te przedstawione zostały przez Komisję Europejską w tablicach za 2016 rok: wyników innowacji, wyników innowacyjności regionów i Innobarometrze.
Coroczna europejska tablica wyników innowacji przedstawia ocenę porównawczą wyników w zakresie badań naukowych i innowacji, osiągniętych przez państwa członkowskie UE i wybrane państwa trzecie.

Sprawozdanie za 2016 r. zawiera po raz pierwszy perspektywiczną sekcję dotyczącą najnowszych wydarzeń, tendencji i oczekiwanych zmian.

Ranking państw (Europejska tablica wyników innowacji w 2016 r.) powstał na podstawie 25 wskaźników, takich jak: udział osób z tytułem doktora, międzynarodowe publikacje naukowe, udział doktorantów spoza UE w ogólnej puli studentów, wydatki na badania i rozwój, liczba patentów czy udział zaawansowanych technologicznie towarów w eksporcie.

Skala wskaźnika innowacji mieści się od 0 do 1 pkt. (najwyższa ocena). Kraje zostały sklasyfikowane w kategoriach: liderzy innowacji (5), silni innowatorzy (7), umiarkowani innowatorzy (14) i skromni innowatorzy (2).

Główne wnioski z tych trzech opublikowanych dzisiaj sprawozdań są następujące:

- Szwecja po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce jako lider innowacji UE (z sumarycznym wskaźnikiem innowacji ok. 0,71), za nią uplasowały się: Dania, Finlandia, Niemcy i Holandia (wskaźnik 0,63);

- w wybranych obszarach innowacji liderami UE są: Szwecja (zasoby ludzkie i jakość akademickich badań naukowych), Finlandia (finansowe warunki ramowe), Niemcy (prywatne inwestycje w innowacje), Belgia (sieci innowacji i współpraca w zakresie innowacji) oraz Irlandia (innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach);

- 11 państw unijnych osiągnęło wskaźnik innowacji wyższy niż średni (0,53), a 17 – niższy (najgorszy Rumunia – 0,18). Polska uplasowała się na 23 miejscu (0,29 pkt.), za Słowacją (0,36 pkt.);

- w 2009 roku wskaźnik innowacji dla Polski stanowił 59 proc. średniej unijnej, obecnie spadł do 56 proc.;

- większość cząstkowych wskaźników poprawiła się w tegorocznym rankingu, w tym o 15 proc. wydatki sektora biznesu na B+R, liczba licencji patentów z zagranicy (+15 proc.). Dość silne spadki wystąpiły w przypadku oceny współpracy w zakresie innowacyjności właścicieli MŚP (-12 proc.) oraz innowacyjności i organizacji MŚP (-9,7 proc.);SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 252 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP