XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UE: Polska jest mało innowacyjna

UE: Polska jest mało innowacyjna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska jest jednym z ostatnich krajów w Unii Europejskiej w dziedzinie innowacyjności. Tylko szybka poprawa edukacji i nauki jest w stanie to zmienić - uznali uczestnicy piątkowej konferencji "Społeczeństwo wiedzy - mit czy szansa dla Polski".

W Sejmie spotkali się przedstawiciele Unii Europejskiej (m.in. komisarz UE ds. edukacji, szkoleń, kultury i młodzieży Jan Figel), polskiego rządu, Sejmu, instytucji edukacyjnych, samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych. Jak powiedziała organizatorka konferencji posłanka Parlamentu Europejskiego Grażyna Staniszewska, celem spotkania jest przedyskutowanie problemów związanych z tworzeniem się w Polsce "innowacyjnego społeczeństwa wiedzy".

"Gdzieś po drodze zgubiliśmy szansę, by Polska stała się krajem, w którym ludzka wynalazczość stoi na wysokim poziomie" - powiedziała Staniszewska.

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat), w dziedzinie innowacyjności Polska jest w ostatniej - czwartej - grupie państw Unii Europejskiej (UE). Jak szacuje Eurostat, Polska, aby zbliżyć się do obecnej średniej europejskiej, potrzebuje ponad 20 lat - pod warunkiem że podejmie odpowiednie inicjatywy.

"Jesteśmy dużym krajem i wydaje nam się, że wszystko samo przyjdzie. Nic samo nie przyjdzie, warto dostrzec, że małe kraje jak Estonia czy Słowacja szybko się mobilizują i pędzą do przodu, a my zaczynamy odstawać" - mówiła Staniszewska.

Jej zdaniem, w Polsce poważnym problemem nadal jest brak zwyczaju powszechnego korzystania z internetu. "W Polsce korzystanie z tzw. narzędzi teleinformatycznych jest dwa razy niższe od średniej europejskiej. Musimy się zastanowić, jak dogonić resztę Europy" - powiedziała i zaznaczyła, że kluczem może okazać się inwestowanie w edukację dla ludzi starszych.

"Na Zachodzie np. emeryci często są liderami, jeśli chodzi o korzystanie z nowoczesnych technologii, w Polsce starsi ludzie nawet nie wiedzą, jak się do tego zabrać" - mówiła.

Jak powiedziała minister edukacji Katarzyna Hall, edukacja w Polsce wymaga zmian, ponieważ musi nadążać za rzeczywistością. "Świat cały czas idzie naprzód, a polska edukacja musi nadążać za tym światem" - stwierdziła. "Miejmy świadomość, że wiedzy stale przybywa i że należy młodzież z nią zapoznawać" - tłumaczyła minister edukacji.

Według minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej, konkurencyjność polskiej nauki ma poprawić przygotowywany przez jej resort pakiet pięciu ustaw. "W naszej reformie zwiększymy m.in. finansowanie badań prowadzonych przez młodych naukowców, bo oni odnoszą największe sukcesy w badaniach naukowych" - zapowiedziała minister nauki.

Jej zdaniem, ważne jest także zwiększenie powiązań między nauką a sektorem gospodarczym. "W Unii 60 proc. badań naukowych finansowanych jest przez biznes; w Polsce jest odwrotnie, nawet 70 proc. badań pokrywają środki z budżetu lub unijnych funduszy" - powiedziała. Jak podkreśliła, rozwój związków biznesu i nauki częściowo utrudniają polskie uniwersytety, na których nauki stosowanie ceni się w mniejszym zakresie niż nauki teoretyczne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE: Polska jest mało innowacyjna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!