UE. System Informacyjny Schengen II w 2013 roku

UE. System Informacyjny Schengen II w 2013 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opóźniany od lat System Informacyjny Schengen nowej generacji SIS II ma być gotowy w pierwszym kwartale 2013 roku, a dodatkowe koszty nie powinny przekroczyć 12,9 mln euro - zakłada przyjęty przez ministrów spraw wewnętrznych UE plan działań Komisji Europejskiej.

SIS II ma zastąpić istniejący Schengen Information System (SIS), którego możliwości, jak podkreślił w czwartek polski minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller, kończą się z powodu coraz większej ilości danych, które są przesyłane między krajami UE. Wydajność SIS II ma się zwiększyć pięciokrotnie. Ma on ułatwić wymianę informacji o osobach i przedmiotach pomiędzy instytucjami narodowymi, które są odpowiedzialne m.in. za kontrole graniczne oraz inne kontrole celne i policyjne.

Przy okazji posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu minister Miller miał też rozmawiać z komisarz ds. wewnętrznych Cecilią Malmstroem ws. dopalaczy, tak by przekonać Komisję Europejską, że to "problem nie tylko ważny, ale i pilny", a Polska może służyć KE pomocą we wprowadzaniu unijnych regulacji. W czwartek do KE dotarł też list w tej samej sprawie od premiera Donalda Tuska do szefa KE Jose Barroso. Na razie KE kwestię zakazów środków psychoaktywnych pozostawia w gestii państw członkowskich.

Budowany od lat System Informacyjny Schengen najnowszej generacji (tzw. SIS II) ma ogromne opóźnienia od samego początku i kosztował już kilkadziesiąt milionów euro. Początkowo zakładano, że będzie gotowy w 2007 roku, jeszcze przed wejściem Polski do strefy Schengen, potem termin przesunięto na 2009 rok. Po ostatniej próbie działania KE obiecuje, że będzie gotowy w pierwszym kwartale 2013 roku. Dodatkowe koszty nie przekroczą 12,9 mln euro - powiedział rzecznik KE. Dodatkowe, to znaczy wykraczające ponad 94 mln euro wcześniej przewidziane na budowę SIS II.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE zdecydowali, że mimo opóźnień i problemów technicznych SIS II będzie rozwijany. Decyzję tę podjęli po ostatniej próbie działania tworzonego SIS II, którą eksperci z większości państw UE uznali za udaną. Następny decydujący test systemu ma się odbyć w 2012 roku.

Początkowo szacowano pojemność SIS II na około 22 mln przesyłanych danych. Tymczasem okazało się, że niedoszacowano nowych krajów członkowskich, które od wejścia do Schengen w 2007 roku wysyłają bardzo dużo informacji w obecnym SIS I. Dlatego nowy system jest budowany na 100 mln przesyłanych danych.

Ta zmiana to tylko jeden z powodów opóźnień w budowie SIS II. "Wszyscy popełnili błędy, w tym Komisja Europejska. Opóźnienia mają jednak charakter techniczny, a nie polityczny" - tłumaczyły niedawno źródła KE. Część opóźnień była spowodowana decyzjami o anulowaniu przetargów, które to decyzje były z kolei kwestionowane w sądach i należało czekać aż do wyroków. Ponadto wiele państw już w trakcie budowy systemu zmieniło wymagania, występując m.in. o wprowadzenie nowych danych.

Eksperci podkreślają też, że SIS II to przedsięwzięcie pionierskie, największy projekt informatyczny w historii UE i dlatego opóźnienia są nie do uniknięcia.

Polska już w 2009 roku deklarowała gotowość wdrożenia SIS II.

System Informacyjny Schengen jest europejską bazą danych poszukiwanych osób i przedmiotów. Każde państwo strefy Schengen wprowadza do tej bazy dane, do których potem dostęp mają służby odpowiedzialne m.in. za ochronę granic i wydawanie wiz, a także policja. SIS I jest przeciążony i niedoskonały. Jego następca - jak planowano - ma zapewnić dostęp do większej liczby danych, w tym danych biometrycznych, a także ma być podłączony do systemu informacji wizowej (tzw. VIS).

System SIS I został uruchomiony w Polsce 1 września 2007 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE. System Informacyjny Schengen II w 2013 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!