UKE będzie szkolić operatorów przed drugim etapem aukcji

UKE będzie szkolić operatorów przed drugim etapem aukcji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przed rozpoczęciem drugiego etapu aukcji częstotliwości 800 MGh i 2,6 GHz musimy nauczyć operatorów działania systemu licytacji, dlatego w styczniu przeszkolimy ich teoretycznie i przeprowadzimy licytację próbną - powiedziała PAP prezes UKE Magdalena Gaj.

"Zakończyliśmy pierwszy etap badania formalnego, odbywa się właśnie szkolenie dla komisji aukcyjnej. Dopiero po Nowym Roku odbędą się szkolenia i aukcja próbna dla operatorów, którzy przeszli do drugiego etapu" - powiedziała PAP prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdalena Gaj.

Pod koniec listopada sześć spółek przekazało UKE wstępne oferty uczestnictwa w aukcji na częstotliwości 800 Mhz i 2,6 Ghz. Są to: Orange Polska, P4 (Play), Hubb Investments, T-Mobile Polska, Polkomtel (Plus) oraz NetNet.

Jak powiedziała Gaj, licytacja próbna nie będzie wiążąca. "Chodzi o to, aby operatorzy nauczyli się, jak działa ten system. Mamy sześciu operatorów, więc próbne aukcje potrwają sześć dni" - powiedziała Gaj. Następnie operatorzy startujący w drugim etapie aukcji będą mieli kilka dni na zgłaszanie ewentualnych zastrzeżeń lub poprawek. "Dopiero po upływie kilku dni przystąpimy do właściwej licytacji" - dodała prezes UKE.

Licytacja będzie się odbywała w systemie tzw. rund negocjacyjnych. Każdego dnia od rozpoczęcia licytacji będzie odbywało się od pięciu do sześciu takich rund, z kilkunastominutowymi przerwami. Aukcja zakończy się, gdy żadna ze stron nie zaoferuje więcej pieniędzy.

Zdaniem Gaj, trudno jednoznacznie ocenić, kiedy aukcja się zakończy. "Teoretycznie to może trwać jeden dzień, tydzień, dwa tygodnie, a może nawet miesiąc. Nie wiem, do jakich kwot będą chcieli dojść operatorzy" - powiedziała. Przewiduje jednak, że realną datą rozpoczęcia licytacji jest koniec stycznia 2015 r., a zakończenia - luty 2015 r.

Prezes UKE wyjaśniła, że później rozpocznie się proces przydziału częstotliwości. Zwycięzcy będą składać wnioski o dokonanie rezerwacji częstotliwości i zacznie się postępowanie administracyjne, do którego - jak przewiduje - wpłynie wiele wniosków m.in. o unieważnienie aukcji. Dodała, że wszystkie procedury administracyjne powinny zakończyć się do końca pierwszej połowy roku.

"Uważam, że realny termin wydania decyzji rezerwacyjnych to pierwsze półrocze 2015 r. Nie przewiduję, żeby potrwało to dłużej niż do końca czerwca. Wtedy przedsiębiorcy zaczną inwestycje i wtedy też wpłyną pieniądze do budżetu państwa" - zaznaczyła Gaj.

Częstotliwości, których dotyczy aukcja, mają szczególne znaczenie dla budowy sieci szerokopasmowego internetu. Obydwa zakresy uzupełniają się. Szczególnie istotne jest pasmo w zakresach 800 MHz, zwolnione w lipcu 2013 r. na skutek wyłączenia telewizji analogowej, gdyż te częstotliwości dobrze nadają się do budowy superszybkiego internetu LTE - pozwalają m.in. na rzadsze rozmieszczenie masztów, co obniża koszty inwestycji. Częstotliwości z widma 2,6 GHz dobrze nadają się za to do zagęszczania zasięgu sieci komórkowej w miastach.

Każdy uczestnik aukcji będzie mógł uzyskać maksymalnie dwie rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz (czyli łącznie nie więcej niż 20 MHz widma tego pasma) oraz maksymalnie cztery rezerwacje z zakresu 2,6 GHz (nie więcej niż 40 MHz widma). Jak informuje UKE na swojej stronie internetowej, kryterium oceny ofert aukcyjnych w ramach aukcji jest wysokość kwot zadeklarowanych przez jej uczestników.

Zgodnie ze zobowiązaniami, jakie przyjęły na siebie państwa członkowskie UE, uwolnienie pasma 800 MHz powinno nastąpić do 1 stycznia 2013 r. Pierwsza aukcja na częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz została ogłoszona 30 grudnia 2013 r. Już wtedy taka forma rozdysponowania tych zakresów została oprotestowana przez większość zainteresowanych uczestników rynku. Termin składania ofert wstępnych ubiegał 13 lutego, jednak do rozstrzygnięcia aukcji nie doszło. Ze względu na popełnione przez urzędników błędy proceduralne prezes UKE zdecydowała się ją bowiem odwołać.

Pasmo 800 MHz należy do tzw. dywidendy cyfrowej - czyli zakresu częstotliwości zajmowanych wcześniej w Europie przez nadawców telewizji naziemnej. Dopiero przejście na telewizję cyfrową i wyłączenie nadajników telewizji naziemnej otworzyło drogę do wykorzystania jej jako nośnika sygnału internetowego. Proces ten w innych krajach europejskich rozpoczął się w 2006 r.; w Polsce ostatnie nadajniki analogowej telewizji naziemnej wyłączono w lipcu ub. roku.

W naszym kraju niektóre częstotliwości z pasma 800 MHz były do niedawna wykorzystywane także przez wojsko. Zgodnie z przyjętą przez rząd w 2012 r. Krajową Tablicą Przeznaczeń Częstotliwości, zakresy te stopniowo przechodzą do domeny zastosowań cywilnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UKE będzie szkolić operatorów przed drugim etapem aukcji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!