XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UKE: już 90 proc. gospodarstw domowych z dostępem do sieci

UKE: już 90 proc. gospodarstw domowych z dostępem do sieci
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2014 r. 90 proc. gospodarstw domowych miało dostęp do sieci, łącznie w omawianym okresie z internetu w Polsce korzystało ponad 13 mln abonentów - wynika z opublikowanego we wtorek przez Urząd Komunikacji Elektronicznej raportu.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej prezentuje "Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2014 roku", który sporządzony jest na podstawie danych przekazanych w ramach corocznej sprawozdawczości przedsiębiorców telekomunikacyjnych, zgodnie z art. 7 Prawa telekomunikacyjnego.

Jak wynika z raportu w 2014 r. łączna wartość rynku telekomunikacyjnego wyniosła 39,21 mld zł. Był to - jak wskazuj UKE - kolejny rok spadku przychodów z działalności telekomunikacyjnej, który wyniósł 2,6 proc. w stosunku do roku 2013 r. Największy spadek (12,7 proc.) odnotowano w przypadku telefonii stacjonarnej, spadki nie ominęły też usług telefonii ruchomej.

Z kolei w 2014 r. wartość rynku internetowego wzrosła o ponad 11,5 proc. w porównaniu do 2013 r. Zwiększyło się także grono klientów korzystających z usług internetowych. Zmniejsza się również różnica pomiędzy liczbą osób korzystających z łącza stacjonarnego (7,2 mln abonentów), a dostępu mobilnego (blisko 6 mln).

W 2014 r. 90 proc. gospodarstw domowych miało dostęp do sieci. W sumie w omawianym okresie z internetu w Polsce korzystało ponad 13 mln abonentów.

Największą bazę użytkowników internetu (łącznie stacjonarnego i mobilnego) miał Orange Polska. Udział tej firmy w liczbie abonentów wyniósł 29,1 proc. i był niższy w porównaniu do 2013 r. o niecałe 3 punkty procentowe. Drugim, co do wielkości operatorem pod względem liczby klientów usług internetowych był Polkomtel (operator sieci komórkowej Plus).

Największą popularnością cieszył się dostęp do internetu o szybkości od 2 Mb/s do 10 Mb/s, z którego korzystało ponad 45 proc. abonentów. W związku z szybkim rozwojem usług wymagających łączy o dużej szybkości klienci coraz częściej decydują się na łącza o wyższej prędkości. W 2014 r. 21,5 proc. posiadało łącze pozwalające łączyć się z internetem z prędkością od 30 Mb/s do 100 Mb/s.

Jak wynika z raportu dostęp do internetu przez urządzenia mobilne cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Sprawiło to, że Polska należała do krajów z jednym z najwyższych wskaźników penetracji tą usługą w Unii Europejskiej (5 miejsce). Ponad 80 proc. mieszkańców naszego kraju posiadało mobilny dostęp do sieci. Wynik ten jest o prawie 14 punktów procentowych wyższy, niż średnia europejska, która kształtowała się na poziomie 66,7 proc.

Raport UKE dotyczył także telefonii mobilnej. I tak w 2014 r. operatorzy w swoich bazach mieli zarejestrowanych łącznie 57,8 mln kart SIM. Telefonia mobilna była nadal najistotniejszym segmentem polskiego rynku telekomunikacyjnego. W 2013 r. ok. 1,81 mln, a więc o 16,8 proc. więcej niż w roku poprzednim, użytkowników zdecydowało się na przeniesienie swojej usługi do innego operatora.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w 2014 r. zmalała zarówno wartość rynku telefonii stacjonarnej jak i liczba jej abonentów. Pomimo spadku w udziałach w dalszym ciągu największym operatorem na rynku, zarówno pod względem abonentów, jak i przychodów, był Orange Polska.

Z raportu UKE wynika także, że w naszym kraju z tzw. usługi wiązanej na rynku telekomunikacyjnym korzystało w 2014 r. około 4,2 mln osób. Najpopularniejszym pakietem w 2014 r. był zestaw: internet stacjonarny + Telewizja - 30 proc. użytkowników wybrało właśnie taką usługę.

Na drugim miejscu uplasowało się połączenie: telefonia stacjonarna + internet stacjonarny + telewizja - wybrało ją 18,8 proc. użytkowników. Trzecim najczęściej wykorzystywanym pakietem był zestaw telefonia mobilna z internetem mobilnym. Ponad 15 proc. użytkowników zakupiło taką usługę. Łącznie z usługi wiązane w 2014 r. przyniosły operatorom ponad 2 mld zł przychodów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UKE: już 90 proc. gospodarstw domowych z dostępem do sieci

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!