XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UKE: liczba łączy szerokopasmowych wzrosła w II poł. 2008 o ok. 0,66 mln do 5,53 mln

UKE: liczba łączy szerokopasmowych wzrosła w II poł. 2008 o ok. 0,66 mln do 5,53 mln
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rynek dostępu do internetu szerokopasmowego w Polsce jest obecnie jednym z najprężniej rozwijających się segmentów telekomunikacji, ocenił Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w analizie dotyczącej stanu detalicznego rynku dostępu do internetu. UKE poinformował, że w okresie czerwiec 2008 - styczeń 2009 liczba wszystkich łączy szerokopasmowych zwiększyła się o ponad 656 tys. do 5 534 549.

"Podmioty świadczące usługi dostępu do sieci internet powoli zmieniają swój charakter - zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE. Do niedawna były to przede wszystkim tradycyjni operatorzy stacjonarni, natomiast obecnie coraz większy udział w tym rynku stanowią lokalni ISP, telewizje kablowe oraz operatorzy telefonii ruchomej. Wszystkie te podmioty oferują coraz więcej usług, w tym usług wiązanych - oferując na przykład dodatkowo usługi głosowe (w tym VoIP) lub telewizję. Nadal jednak poziom usług szerokopasmowych w Polsce na tle innych krajów UE pozostawia jeszcze wiele do życzenia" - czytamy w podsumowaniu raportu.

Z danych UKE wynika m.in., że w analizowanym okresie (od czerwca 2008 r. do stycznia 2009 r.) udział Telekomunikacji Polskiej (TPSA) w rynku dostępu do internetu szerokopasmowego spadł o ponad 5 pkt proc. Jednocześnie wzrósł wskaźnik udziału w rynku operatorów telefonii mobilnej (o 1,5 pkt proc.). Wskaźnik penetracji dla usług dostępu do internetu poprzez modemy operatorów sieci ruchomych osiągnął 2,8%.

UKE podał, że penetracja ogółem rynku usługą dostępu do internetu szerokopasmowego w gospodarstwach domowych wyniosła w styczniu 2009 r. 41,5% wobec 36,6% w czerwcu poprzedniego roku. Liczba wszystkich łączy szerokopasmowych wzrosła w tym czasie do 5 534 549 wobec 4 878 148 łączy w czerwcu 2008 r.

"Na rynku dostępu do internetu w Polsce pojawiają się nowe kierunki rozwoju. Pierwszy z nich to wejście przebojem operatorów telefonii ruchomych i ich znaczący, bo ponad 20% udział w liczbie abonentów korzystających z dostępu szerokopasmowego na początku 2009 roku. Oznacza to zatem, że co piąty użytkownik internetu szerokopasmowego w Polsce korzysta z technologii bezprzewodowej, by łączyć się z siecią Internet. Można zatem spodziewać się, że dzięki znacznie wyższej dynamice zmian liczby modemów w porównaniu z dynamiką wzrostu łączy stacjonarnych udział procentowy operatorów telefonii ruchomych w przyszłości będzie się zwiększał" - czytamy dalej w raporcie.

Liczba modemów umożliwiających dostęp mobilny wzrosła do 1 064 158 w styczniu 2009 r. wobec 733 243 w czerwcu 2008 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UKE: liczba łączy szerokopasmowych wzrosła w II poł. 2008 o ok. 0,66 mln do 5,53 mln

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!