XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UKE ma pomysł na powszechny bezpłatny internet

UKE ma pomysł na powszechny bezpłatny internet
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

"Gazeta Wyborcza" dotarła do szczegółów projektu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

UKE na przyszły rok szykuje przetarg m.in. na ogólnopolskie częstotliwości radiowe w zakresie 2,5-2,69 GHz. I chce postawić zwycięzcy warunek - 20 proc. pasma będzie musiał przeznaczyć na bezpłatny, bezprzewodowy dostęp do internetu, resztę będzie miał na dowolne usługi odpłatne. To projekt bliźniaczo podobny do pomysłu amerykańskiej Komisji Łączności (FCC).

Ale chętni na darmowy internet będą musieli pogodzić się z pewnymi ograniczeniami. Każdy użytkownik musiałby najpierw zalogować się do sieci, podobnie jak do skrzynki e-mail. Jednorazowo mógłby surfować przez 30 minut, potem sesja byłaby zrywana i musiałby logować się od nowa. W ciągu miesiąca nie mógłby ściągnąć więcej niż 500 MB danych. A prędkość internetu byłaby ograniczona do 256 kb/s.

W tym tygodniu projekt ma trafić do konsultacji. Co sądzą o nim operatorzy i obserwatorzy rynku?

Dr Jerzy Kubasik, ekspert telekomunikacyjny z Politechniki Poznańskiej: - pomysł UKE mi się podoba, ale nie jestem przekonany, czy jego realizacja się powiedzie. W Polsce nie ma tradycji dawania usług telekomunikacyjnych za darmo. W USA jest inaczej. Tam oferowano np. telefon za darmo [Amerykanie nie płacili za impulsy w połączeniach lokalnych, były one wliczone w abonament], więc tego rodzaju pomysły nikogo nie dziwią. U nas operatorzy musieliby otrzymać spory bonus przy dzierżawieniu częstotliwości, by zaoferować w zamian jakąś część pasma za darmo.

Czy będzie zapotrzebowanie na taka usługę? Osoby, które nie mają komputera, raczej nie kupią go po to, by korzystać z socjalnego internetu. Trzeba by ich intensywnie zachęcać, edukować, że internet to ważne i potrzebne narzędzie. Trzeba by wreszcie budować w Polsce popyt na internet. Natomiast osoby, które mają już komputer, chyba jednak chętniej wybiorą ofertę komercyjną, która jest coraz tańsza. Dziś to kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Magda Borowik, analityk IDC Polska: - to dobra koncepcja. O ile warunki przetargu, świadczenia takiej usługi i sposób oceny ofert w przetargu będą odpowiednio skonstruowane. Usługa o tak niskich parametrach, jak proponuje UKE, nie zagrozi ofertom komercyjnym. Prędkość 256 kb/s pozwoli na obsługę poczty, przejrzenia informacyjnych stron internetowych czy skorzystanie z bankowości, nie da jednak rady P2P czy YouTube. Pomysł wpisuje się też w walkę z cyfrowym wykluczeniem, która powinna być priorytetem kraju.

W pełni cyfrowe państwo, z wysoką dostępnością usług internetowych, dobrze rozwiniętymi e-usługami podpartymi kampaniami edukacyjnymi to gwarancje sukcesu ekonomicznego w przyszłości. Jest o co walczyć.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UKE ma pomysł na powszechny bezpłatny internet

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!