Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

UKE: nowe prawo budowlane niekorzystne dla telekomunikacji

Autor: wnp.pl (Adam Brzozowski)
24-02-2009 17:24

Urząd Komunikacji Elektronicznej przestrzegał przed zapisami w nowelizowanej ustawie o prawie budowlanym, ponieważ wydłużą realizację inwestycji telekomunikacyjnych. Sejm w przyjętej 12 lutego 2009 roku ustawie nie wziął sugestii UKE pod uwagę. Aktualnie znajduje się ona w Senacie.

Ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane została uchwalona 12 lutego. Zakłada m.in. zastąpienie decyzji i pozwoleniu na budowę instytucją rejestracji budowy. Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej wprowadzenie rejestracji wpłynie na skrócenie czasu realizacji inwestycji, dla których na podstawie obowiązujących przepisów wymagane jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Jednakże część z wprowadzonych uchwaloną ustawą zmian będzie miała niekorzystny wpływ na procesy inwestycyjne w zakresie rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej.
Zdaniem Anny Streżyńskiej, prezesa UKE, zmiany te skutkować będą przede wszystkim wydłużeniem procesów inwestycyjnych w sytuacji, gdy budowa lub roboty budowlane dotyczą przedsięwzięć wymagających uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

- „Dla przedsięwzięć takich będzie bowiem wymagana decyzja o rejestracji budowy, której uzyskanie w praktyce może okazać się czasochłonne. Uchwalona ustawa nie przewiduje bowiem sankcji dla organu administracji za niewydanie w terminie decyzji o rejestracji budowy (w odróżnieniu od obowiązujących przepisów przewidujących kary za niewydanie w terminie decyzji o pozwoleniu na budowę)“ – informuje urząd w komunikacie.

Zdaniem UKE, kwestia ta jest tym bardziej istotna, że w obowiązującym stanie prawnym instalowanie na obiektach budowlanych urządzeń mogących oddziaływać na środowisko wymaga zgłoszenia, zaś na gruncie uchwalonej ustawy instalowanie takich urządzeń, dla których konieczne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, będzie wymagało uzyskania decyzji o rejestracji budowy.

UKE podkreśla, że ustawa Prawo budowlane jest objęta „Stanowiskiem Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności w sprawie barier procesu inwestycyjnego w telekomunikacji”, opracowanym przy udziale prezesa UKE i przyjętym przez ten Komitet. W trakcie toczących się prac nad nowelizacją ustawy Prawo budowlane w Sejmie Anna Streżyńska zwracała uwagę Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności na niekorzystne dla rozwoju telekomunikacji regulacje.
Przewodniczący Komitetu – Grzegorz Schetyna wystosował do Bronisława Komorowskiego, marszałka Sejmu pismo, w którym zwracał uwagę na potrzebę analizy projektu ustawy pod kątem usuwania barier w procesach inwestycyjnych. Jedna niekorzystne regulacje znalazły się w uchwalonej ustawie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP