UKE o podziale TP SA w celu eliminacji "postawy antykonkurencyjnej"

UKE o podziale TP SA w celu eliminacji "postawy antykonkurencyjnej"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podział funkcjonalny Telekomunikacji Polskiej (TP SA) może być skutecznym środkiem regulacyjnym w celu eliminacji 'postawy antykonkurencyjnej' spółki, wynika z raportu zamówionego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i opublikowanego dziś na jego stronach internetowych. Nie można go jednak uznać za właściwy dla eliminacji pozostałych barier rozwoju rynku telekomunikacyjnego.

"Wskazujemy, iż należy uznać separację funkcjonalną za skuteczny środek regulacyjny w celu eliminacji postawy antykonkurencyjnej TP oraz ograniczenia możliwości wykorzystywania przez TP słabości systemu prawnego. Natomiast nie można uznać tego środka jako właściwego narzędzia do eliminacji pozostałych, zidentyfikowanych barier rozwoju rynku" - czytamy we wnioskach raportu.

Raport został wykonany przez konsorcjum doradcze: KPMG, KPMG Advisory, Kancelarię Grynhoff, Woźny, Maliński oraz Instytut Łączności.

"Analizy wskazują, że na rynkach usług telefonii stacjonarnej i usług transmisji danych brak jest skutecznej konkurencji, która znajduje swój wymiar w silnej przewadze rynkowej TP" - oceniono w raporcie. Jego autorzy zaznaczyli, że z przeprowadzonych badań opinii operatorów alternatywnych wynika, że istnieje trwała bariera rozwoju rynku w postaci postawy antykonkurencyjnej TP, której przejawem są działania obstrukcyjne w zakresie współpracy z konkurencją. Przepływ informacji w Grupie TP ma umożliwiać podejmowanie działań antykonkurencyjnych.

"Separacja funkcjonalna nie ma jednak wpływu na barierę w postaci niskiej jakości infrastruktury oraz nie będzie w stanie zlikwidować niewłaściwych relacji opłat za usługi hurtowe WLR, BSA, LLU. W celu ich eliminacji konieczne jest podjęcie dodatkowych działań regulacyjnych, przy czym po odpowiedniej zmianie relacji stawek hurtowych usług regulowanych, separacja będzie rozwiązaniem wspierającym rozwój usługi LLU jak i pozostałych usług hurtowych" - czytamy dalej.

Analizując możliwości przeprowadzenia takiego podziału, autorzy raportu przyznają, że podstawy prawne takiej decyzji są "niejednoznaczne".

Możliwość prawna zastosowania podziału jest oparta na 'art. 8 ust. 3 i 4 Dyrektywy o Dostępie'. Raport zastrzega, że "niepewny jest wynik oceny tego środka przez organy sądowe w Polsce, z uwagi na niejednoznaczne podstawy prawne". Dodatkowo konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej, która musi uznać, że był to środek "adekwatny, uzasadniony oraz proporcjonalny".

"Jako poważne ryzyko efektywnego wdrożenia separacji funkcjonalnej jawi się brak niebudzących wątpliwości i skutecznych środków egzekucyjnych w celu przymuszenia TP do wykonania wszystkich działań niezbędnych do prawidłowego wdrożenia separacji" - czytamy dalej.

Autorzy raportu ocenili, że mierzalne korzyści konsumenta z przeprowadzenia separacji (wynikające z oszczędności konsumentów w wyniku obniżania cen detalicznych, przy założeniu usunięcia bariery w postaci niewłaściwych relacji cenowych WLR, BSA i LLU) są zbliżone do kosztów jej wprowadzenia.

"Ocena korzyści i ryzyk w zakresie wpływu separacji funkcjonalnej na inwestycje w sieci telekomunikacyjne w Polsce oraz interes użytkowników końcowych, a także doświadczenia krajów, które wdrożyły lub rozpoczęły proces separacji funkcjonalnej, w ogólnej konkluzji wskazują na przewagę korzyści z wprowadzenia tego środka regulacyjnego" - podsumowują autorzy raportu w części poświęconej wnioskom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UKE o podziale TP SA w celu eliminacji "postawy antykonkurencyjnej"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!