XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UKE: Obniżenie stawek MTR pozytywnie wpłynęło na konkurencję

UKE: Obniżenie stawek MTR pozytywnie wpłynęło na konkurencję
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obniżenie stawek MTR (Mobile Termination Rates) przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) pozytywnie wpłynęło na konkurencję na rynku telekomunikacyjnym i przełożyło się na spadek cen detalicznych, wynika z raportu firmy Audytel, opublikowanego w poniedziałek na stronie internetowej UKE.

„Stopniowe obniżanie stawek MTR korzystnie wpłynęło na wzrost konkurencji rynku. Spowodowało spadek cen detalicznych, w tym także cen połączeń F2M, zmniejszyło bariery rozwoju telefonii ruchomej oraz pozytywnie wpłynęło na stopień innowacyjności usługowej i polepszyło alokację zasobów" - czytamy w podsumowaniu raportu.

Jego autorzy zaznaczyli też, że wbrew niektórym prognozom obniżanie MTR nie wywołało negatywnych skutków dla konsumentów: nie stwierdzono występowania tzw. „efektu łóżka wodnego" (czyli rozprzestrzeniania się ewentualnych skutków negatywnych na ceny detaliczne) i spadku nakładów inwestycyjnych w telefonii ruchomej. Wzrosła za to aktywność operatorów MVNO, co przełożyło się na dodatkowy wzrost penetracji mobilnej.

„Wdrożenie asymetrii MTR spowodowało kolejne pozytywne rezultaty. Nastąpił dalszy wzrost poziom konkurencji oraz spadek stopnia koncentracji dostawców w sektorze telefonii ruchomej. Zjawiska te wynikały z wejścia na rynek kolejnych operatorów infrastrukturalnych, przede wszystkim operatora P4, który w ciągu pierwszych 3 lat działalności osiągnął około 10 proc. udziału w rynku telefonii ruchomej" – czytamy dalej.

W raporcie podano, że:

- Ceny połączeń w sieciach ruchomych spadły w analizowanym okresie łącznie o 65,4% (średniorocznie były o 33,8% niższe, niż w scenariuszu bez regulacji MTR);

- Ceny połączeń z sieci stacjonarnych do sieci telefonii ruchomej (F2M) spadły łącznie o 50,4% (średniorocznie były o około 30,2% niższe, niż w scenariuszu bez regulacji MTR);

- Ruch głosowy w sieciach telefonii ruchomej był średniorocznie wyższy o 26,9%;

- Penetracja usług telefonii ruchomej wzrosła do 118% (o 1,8 punktu procentowego więcej, niż w scenariuszu bez regulacji MTR, czyli o ok. 800 tys. kart SIM);

- Bilans dobrobytu społecznego wyniósł aż 12,6 mld złotych.

Analiza została przeprowadzona z wykorzystaniem szczegółowych danych rynkowych za lata 2003-2009 oraz prognoz na rok 2010.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UKE: Obniżenie stawek MTR pozytywnie wpłynęło na konkurencję

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!