XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UKE skontroluje dekodery do odbioru cyfrowej telewizji

UKE skontroluje dekodery do odbioru cyfrowej telewizji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

UKE podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli oferowanych w handlu dekoderów do odbioru telewizji cyfrowej - poinformował urząd na swojej stronie internetowej. Chodzi o sprawdzenie, czy nie zaburzają one pracy innych urządzeń oraz czy są energooszczędne.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) chce sprawdzić czy dostępne na rynku dekodery do odbioru telewizji w standardzie DVB-T są poprawnie oznaczone znakiem zgodności CE i czy producent wydał do swoich modeli deklarację zgodności z wymogami.

Dekodery zostaną również sprawdzone w laboratorium, czy nie powodują problemów z siecią elektryczną zaburzając pracę pozostałych urządzeń i czy same są odporne m.in. na przepięcia. Chcą także przetestować, czy są energooszczędne i czy nie powodują nadmiernego zużycia prądu w trybie pracy i czuwania.

Jeżeli dekodery nie spełnią oczekiwań UKE, trafią ma tzw. listę wyrobów niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi, a urząd zabroni ich sprzedaży. Jeżeli producenci nie zdecydują się poprawić dekoderów, UKE może nakazać całkowite wycofanie urządzeń z rynku. Jeżeli sprzedawcy nadal sprzedawaliby je, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej i finansowej.

Urząd zastrzega, że nie będzie sam weryfikował przestrzegania obowiązku informowania nabywcy o tym, że dekoder nie spełnienia wymagań technicznych i eksploatacyjnych potrzebnych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Dodał, że ten obowiązek spoczywa na Inspekcji Handlowej.

Aby odbierać cyfrową telewizję naziemną należy posiadać telewizor z obsługą DVB-T MPEG-4. Jeżeli telewizor nie umożliwia odbioru telewizji w standardzie DVB-T potrzebny jest specjalny dekoder (tzw. set-top-box). Należy do niego podłączyć antenę i połączyć z telewizorem.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców. Czasowo programy TVP zajmują też trzy miejsca na MUX-1. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r., a przed końcem 2012 r. KRRiT ma ogłosić na nie konkurs.

Zainteresowanie dekoderami wzrasta z każdym miesiącem, gdyż zbliża się moment wyłączenia nadawania telewizji analogowej - zostanie on całkowicie wyłączony w lipcu 2013 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UKE skontroluje dekodery do odbioru cyfrowej telewizji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!