UKE szykuje wielkie obniżku

UKE szykuje wielkie obniżku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) szykuje na wielką obniżkę cen. Chodzi o połączenia stacjonarne, z komórki na komórkę oraz o cenę dostępu do internetu - wynika z opublikowanego w piątek na stronach internetowych urzędu raportu dotyczącego strategii regulacyjnej na lata 2008-2010.

Pod koniec 2010 roku minuta połączenia krajowego w telefonii stacjonarnej wyniesie 1,75 eurocenta, UKE.

- Wiele wskazuje na to, że mimo fundamentalnego spadku zainteresowania konsumentów telefonią stacjonarną, jej atrakcyjność może wzrosnąć dzięki implementacji rozwiązań wspierających konkurencyjność na rynku. Jednym z podstawowym sposobów na utrzymanie rentowności tego sektora będzie świadczenie przez operatorów wielu nowych usług - czytamy w części raportu poświęconej telefonii stacjonarnej. UKE ocenia, że średni czas oczekiwania na przyznanie numeru wyniesie 10 dni roboczych.

UKE ocenia, że w wyniku jego działań na koniec 2010 roku liczba uwolnionych LLU (lokalnych pętli abonenckich) wyniesie 7-10% linii operatora zasiedziałego (TP SA), a liczba linii odsprzedanych na rynku hurtowym (LLU i BSA) wyniesie ok. 20% linii operatora zasiedziałego.

Udział abonentów korzystających z oferty alternatywnych operatorów ma pod koniec 2010 roku wynosić 30% wobec 20% na koniec III kw. 2007 roku. Udział abonentów zmieniających operatora w ciągu roku ma wynieść 7-10%. Czas przeniesienia numeru stacjonarnego do innego operatora ma wynieść do 10 dni roboczych.

- Krajowi operatorzy świadczyli usługi telefoniczne w sieci stacjonarnej dla nieco ponad 10 mln użytkowników końcowych (dane na koniec trzeciego kwartału 2007 r.). Liczba klientów zmniejszyła się o ok. 10% w stosunku do 2006 r. A liczba obsługiwanych linii telefonicznych wyniosła ponad 8 mln, co oznaczało spadek w stosunku do 2006 r. o ok. 8,6% - głosi raport.

Pod koniec 2010 roku średnia cena połączenia krajowego w telefonii stacjonarnej za minutę ma wynieść 1,75 eurocentów za minutę, a średnia cena połączenia F2M (z sieci stacjonarnej do komórkowej) nie więcej niż 13 eurocentów za minutę.

UKE poinformował, że będzie koncentrował działania na sześciu polach. Są to: stymulowanie konkurencyjności, ochrona konsumenta, rozwój nowych produktów i technologii, obniżenie cen, wzrost fizycznej dostępności usług poprzez stymulowanie inwestycji w infrastrukturę i promocja Polski jako kraju przyjaznego inwestycjom.

Urząd chce m.in. zapewnić wzrost udziału operatorów alternatywnych w rynku, a także stworzyć warunki do wejścia nowych przedsiębiorców na rynek.

Cena połączenia M2M (mobile to mobile) do końca 2010 roku spadnie o 30%, ocenił Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), w raporcie dotyczącym strategii regulacyjnej na lata 2008-2010 opublikowanym w piątek na stronach internetowych urzędu.

- W przypadku telefonii komórkowej działania Prezesa UKE polegają na monitorowaniu i obniżaniu stawek MTR oraz na pośrednim wspieraniu nowych operatorów MVNO planujących rozpoczęcie działalności biznesowej na rynku polskim - czytamy w raporcie.

UKE ocenia, że udział wirtualnych operatorów mobilnych w rynku na koniec 2010 roku wyniesie 5-10% według wartości rynku i 10-15% pod względem liczby abonentów. Udział abonentów zmieniających w ciągu roku operatora wyniesie 7-9%, a czas przeniesienia numeru wyniesie do 3 dni.

Na koniec 2007 roku penetracja usług telefonii komórkowej wyniosła 108,9% wobec 96,3% rok wcześniej i 76,4% dwa lata wcześniej. UKE zwraca jednak uwagę na znaczącą liczbę nieaktywnych przedpłaconych kart SIM.

- Wg wstępnych szacunków UKE liczba tego typu nieaktywnych kart SIM oscyluje w przedziale 4 - 6 mln, co przy przyjętych przez UKE założeniach wstępnych (nieaktywny użytkownik - nie zrealizował żadnych płatnych usług wychodzących, ani nie odebrał żadnych usług przychodzących w okresie 3 kolejnych miesięcy) może obniżać penetrację o 10,5-15,5% na koniec 2007 r. - głosi raport Urzędu.

Jeśli chodzi o średnią cenę za szerokopasmowy dostęp do internetu na rynku detalicznym, spadnie ona do 15-20 euro z obecnych 43,49 euro, przewiduje Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w swojej strategii regulacyjnej na lata 2008-2010, opublikowanej w piątek na stronach internetowych urzędu.

UKE spodziewa się, że na koniec 2010 r. penetracja usługami szerokopasmowego internetu wyniesie 20% wobec ok. 8,4% obecnie.

Liczba klientów korzystających z dostępu do lokalnej sieci abonenckiej dzięki umowom o "bitstream access" (BSA) oraz z modelu "service provider" (SP), w którym operator bez własnej infrastruktury zajmuje się jedynie sprzedażą usługi ze swoim logo w oparciu o własną sieć dystrybucji, będzie stanowić pod koniec 2010 roku 25% całego rynku DSL, przewiduje Urząd.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!