UKE tworzy mapę białych plam - miejsc bez internetu

UKE tworzy mapę białych plam - miejsc bez internetu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- To ma być drogowskaz dla operatorów - twierdzi Urząd Komunikacji Elektronicznej. W akcję zaangażowało się kilka tysięcy internautów.

- Dziś ludzie masowo piszą do nas i dzwonią, proszą wręcz, byśmy wymusili na operatorach podłączenie stałego internetu - mówi Renata Piwowarska, dyrektor departamentu detalicznego rynku telekomunikacyjnego w UKE. - My możemy tylko rozmawiać, pomagać i zachęcać do inwestowania. Ale nie zmusić - dodaje.

UKE ma jednak pomysł, jak - przynajmniej częściowo - rozwiązać problem internetowych białych plam. Regulator chce pokazać operatorom, gdzie ludzie na internet czekają - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Ogólnokrajowa mapa białych plam ma powstać do końca roku. Co będzie na niej widać? Np. gdzie w Polsce nie można podłączyć stacjonarnego telefonu. Ale przede wszystkim UKE zamierza wysondować, gdzie mieszkańcy nie mogą liczyć na szybki dostęp do internetu (chodzi wyłącznie o internet po kablu, mapa nie będzie uwzględniała zasięgu np. komórkowych sieci 3G).

- Te dane będą bardzo szczegółowe - zapewnia Piwowarska. - Będziemy wiedzieć, ile gospodarstw domowych w danej gminie ma zapewniony dostęp do sieci, a jak duże zapotrzebowanie jeszcze nie jest zaspokojone.

I będzie wiadomo, gdzie inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną są niezbędne. Wówczas UKE siądzie nad mapą z operatorami i zacznie rozmowy. - Przedstawimy dostawcom wszelkie możliwości finansowania rozbudowy infrastruktury, choćby ze środków unijnych - mówi dyrektor UKE.

Obecnie urząd zbiera dane od operatorów (mają czas do 19 września). Pierwsze ankiety już wpływają. Na razie ankiety odesłali głównie lokalni dostawcy internetowi, UKE przewiduje, że z wyciągnięciem danych od większych graczy może być problem - podaje "Gazeta Wyborcza".

Piwowarska dodaje, że każdy operator zainteresowany inwestycją w danym regionie będzie mógł korzystać z tej bazy danych i mapy. Początkowo chodzi o tzw. białe plamy, czyli miejsca, w których dostępu do internetu nie ma wcale.

- W przyszłości będzie możliwe badanie np. zapotrzebowania na dostęp do internetu o wysokich przepływnościach - twierdzi dyrektor UKE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!