XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UKE wyłoni nowych operatorów w przyszłym tygodniu

UKE wyłoni nowych operatorów w przyszłym tygodniu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) planuje ogłosić w przyszłym tygodniu wynik przetargu na dwie rezerwacje częstotliwości z zakresu 1800 MHz do wykorzystania w publicznej sieci telekomunikacyjnej.

Urząd liczy na przyznanie częstotliwości jednemu lub dwóm operatorom, którzy będą mogli prowadzić działalność na rynku telefonii komórkowej i stacjonarnej oraz w zakresie usług internetowych, poinformowała w piątek prezes UKE Anna Streżyńska.

- Jeżeli wszystko dobrze się złoży - czekamy na opinię prezesa UOKiK - będzie rzeczywiście w ostatnich dniach września ogłoszony wynik tego przetargu. Ja też bardzo na niego czekam, liczę na to, że zmieni się stan rynku komórkowego - powiedziała Streżyńska w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes, podtrzymując wcześniejsze zapowiedzi.

- Będzie kolejny operator lub dwóch, ponieważ przetarg opiewa nawet na dwie licencje. Oczywiście, wszystkie częstotliwości może wziąć jeden gracz, ale może się ułożyć tak, że będzie to dwóch nowych graczy - podkreśliła prezes UKE.

Streżyńska zaznaczyła, że urząd chce umożliwić nowemu operatorowi lub operatorom działalność na każdym rynku, na którym chce działać: komórkowym, internetowym, stacjonarnym.

- Zmieniamy więc układ rynkowy w dużym stopniu, licząc oczywiście na obniżki cen, ale też na podniesienie jakości, na nowe usługi, na integrację wielu usług w jednej ofercie - powiedziała.

Przetarg został ogłoszony w maju. W sierpniu UKE podał, że do przetargu przystąpiły: Polska Telefonia Komórkowa Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomtel, Tolpis oraz firmy, które złożył po dwie oferty - CenterNET i Inquam Broadband GmbH.

Częstotliwości z zakresu 1710 - 1730 MHz i 1805 - 1825 MHz, które są oferowane w przetargu, mogą być wykorzystywane w publicznej sieci telekomunikacyjnej (np. telefonia ruchoma, telefonia stacjonarna, radiowy dostęp do sieci internet) na obszarze całego kraju do 31 grudnia 2022 roku.

Przetarg na GSM 1800 był organizowany już dwukrotnie. Pierwszy przetarg nie był rozstrzygnięty, ponieważ żadna ze stron nie uzyskała nawet minimalnej wymaganej w przetargu ilości punktów. Z kolei drugi przetarg wygrała Telekomunikacja Kolejowa, spółka z grupy PKP. Za rezerwację częstotliwości miała zapłacić ponad 500 mln zł. Jednak właściciele firmy (Skarb Państwa i PKP) zdecydowali, że nie odbierze ona licencji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UKE wyłoni nowych operatorów w przyszłym tygodniu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!