XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Umowa handlowa z USA nie wprowadzi ACTA tylnymi drzwiami

Umowa handlowa z USA nie wprowadzi ACTA tylnymi drzwiami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozmowy o wolnym handlu między UE a USA nie doprowadzą do wdrożenia tylnymi drzwiami zapisów kontrowersyjnej umowy ACTA - zapewnili anonimowo w czwartek w Brukseli unijni urzędnicy, podsumowując zakończoną w zeszłym tygodniu pierwszą rundę negocjacji.

"Jesteśmy w pełni świadomi, że umowa ACTA została odrzucona przez Parlament Europejski. Nie chcemy powtórzyć tego doświadczenia" - powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość urzędnik. Według źródeł zbliżonych do zespołu negocjacyjnego UE w sprawach, które były bardzo kontrowersyjne w przeszłości, dotyczących np. dostawców usług internetowych, Unia nie będzie przedstawiać żadnych propozycji w trakcie negocjacji handlowych.

ACTA (z ang. Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli umowa o zwalczaniu handlu towarami podrabianymi, została na początku 2012 roku odrzucona przez Parlament Europejski. Umowa zawierała m.in. zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które - zdaniem jej krytyków - ograniczały swobodne funkcjonowanie internetu. Przeciwko ACTA demonstrowano w Polsce i kilku innych krajach UE.

Gdy kilka miesięcy temu ogłoszono plany rozpoczęcia negocjacji między UE a USA w sprawie umowy o partnerstwie handlowym i inwestycyjnym (TTIP), jak nazywana jest przyszła umowa o wolnym handlu, pojawiły się obawy, że kontrowersyjne zapisy z ACTA zostaną przemycone do nowego porozumienia. W trakcie prac nad unijnym mandatem negocjacyjnym Polska postulowała, by wyłączyć z negocjacji kwestię sankcji karnych za naruszenie własności intelektualnej, co zostało uwzględnione.

Według unijnych źródeł zagadnienia, związane z ochroną własności intelektualnej, będą jedną z trudniejszych kwestii w negocjacjach handlowych z USA, które rozpoczęły się w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie. Dla UE szczególnie ważna są regulacje dotyczące chronionych oznaczeń geograficznych produktów, czyli nazw nawiązujących do miejsca pochodzenia produktu, jak np. szampan.

W trakcie pierwszej rundy rozmów, która miała charakter głównie organizacyjny, negocjatorzy UE wyjaśnili też Amerykanom konsekwencje wyłączenia w unijnym mandacie negocjacyjnym sektora audiowizualnego. "Nie będziemy negocjować w sprawie usług audiowizualnych. Wysłuchamy, co USA mają w tej sprawie do powiedzenia, jeśli zdecydują się poruszyć ten temat" - powiedział urzędnik UE. Wyłączenia tego sektora z negocjacji z USA domagała się Francja, obawiając się, że liberalizacja w tej dziedzinie ułatwi amerykańskiej branży filmowej i muzycznej ekspansję na europejskim rynku.

Unijni negocjatorzy przedstawili też w Waszyngtonie propozycje dotyczące sektora energii i dostępu do surowców, w tym zniesienie restrykcji na eksport surowców energetycznych, co postulowała Polska. Eliminacja tych ograniczeń ma przede wszystkim ułatwić import amerykańskiego gazu łupkowego do Europy. W Stanach Zjednoczonych dzięki eksploatacji gazu z łupków na dużą skalę cena tego surowca jest znacznie niższa niż w UE. "Jak będą wyglądać te zapisy w umowie, jak bardzo będą musiały zmienić się regulacje w USA to będzie tematem negocjacji" - powiedział unijny urzędnik.

Pierwsza tura negocjacji w sprawie TTIP prowadzona była w 13 grupach tematycznych, ale w trakcie rozmów ta konfiguracja może się zmienić. Druga runda odbędzie się na początku października w Brukseli. Zdaniem unijnych źródeł możliwe jest zakończenie rozmów w ciągu dwóch lat. "Jeżeli tego typu negocjacje trwają dłużej niż dwa lata, to często wynika to nie ze złożoności negocjacji, ale z braku politycznej woli, by pójść na ustępstwa" - powiedział urzędnik UE. Według niego w ciągu roku powinno odbyć się sześć rund negocjacyjnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowa handlowa z USA nie wprowadzi ACTA tylnymi drzwiami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!