XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Unijne dofinansowanie dla Centrum Badań Kosmicznych PAN

Unijne dofinansowanie dla Centrum Badań Kosmicznych PAN
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 841 tys. zł unijnego dofinansowania otrzyma Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) w Warszawie na rozbudowę zaplecza teledetekcyjnego, które usprawni obserwację Ziemi z satelitów.

Umowę z CBK PAN podpisał w piątek wicemarszałek województwa mazowieckiego, Marcin Kierwiński. Projekt "Rozbudowa zaplecza teledetekcyjnego Centrum Badań Kosmicznych PAN" uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.

Projekt zakłada rozbudowę laboratorium technik satelitarnych i pozyskanie sprzętu, dzięki któremu będzie można szybko przetwarzać informacje z satelitów. Poza tym prowadzone będą prace nad produkcją specjalistycznych kamer służących do robienia zdjęć satelitarnych. CBK PAN chce również przeprowadzić prace nad wykorzystaniem zdjęć satelitarnych na potrzeby społeczeństwa.

Jak zaznaczył w piątek Marcin Kierwiński, techniki teledetekcyjne mogą być przydatne władzom województwa mazowieckiego - informacje uzyskane ze zdjęć satelitarnych mogą służyć np. do planowania przestrzennego, obserwowania zmian na powierzchni Ziemi czy do opanowania sytuacji kryzysowych, np. w czasie powodzi.

W rozmowie z PAP dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN dr hab. Marek Banaszkiewicz wyjaśnił, że w ramach projektu jego placówka chce stworzyć centrum informacji kryzysowej, które w będzie w stanie szybko dostarczyć odpowiednim podmiotom przetworzone informacje satelitarne. Dzięki nim poszkodowani i ratownicy, np. w czasie powodzi, będą mogli sprawnie działać.

Banaszkiewicz dodał, że promieniowanie radarowe z satelitów przechodzi nawet przez chmury, a na powstałych zdjęciach widać, które obszary zostały zalane. "To bardzo pomaga straży pożarnej. Jeden rzut oka wystarczy, żeby wiedzieć, gdzie można nieść pomoc czy którędy nie da się przejechać" - zaznaczył.

Unijne dofinansowanie umożliwi też CBK PAN rozwój prac nad detekcją zmian na powierzchni Ziemi. Dzięki robionym w pewnych odstępach czasu zdjęciom satelitarnym, naukowcy uzyskają informacje m.in. o rozrastaniu się miast, zmianach w poszyciu terenu czy rozmiarach zbiorników wodnych. Rejestracja tych zmian może być znacznie ułatwiona dzięki algorytmom, które porównują zdjęcia z różnych okresów i automatycznie wskazują naukowcom zarejestrowane zmiany.

W ramach projektu polscy naukowcy chcą też konstruować wyspecjalizowane kamery, które można by było instalować na satelitach i dzięki nim uzyskiwać zdjęcia o wysokiej rozdzielczości. Banaszkiewicz wyjaśnił, że techniki teledetekcyjne umożliwiają obserwację powierzchni Ziemi nawet z dokładnością do 1 metra.

Naukowiec dodał, że chociaż w programach typu Google Earth Ziemia widoczna jest już całkiem dokładnie, to dzięki algorytmom, które przygotowują badacze, ze zdjęć satelitarnych będzie można uzyskać znacząco więcej informacji. Bo - jak powiedział dyrektor CBK PAN - oprócz pozyskiwania danych, trzeba jeszcze je umieć zinterpretować. Trudnością może się okazać np. łączenie zdjęć optycznych z radarowymi, czy fotografii o różnej rozdzielczości.

CBK PAN już wcześniej prowadziło badania teledetekcyjne. Uczestniczy np. w projekcie unijnym, w którym opracowywane są metody klasyfikacji różnych form pokryć powierzchni terenu na podstawie zdjęć satelitarnych.

Według Banaszkiewicza, projekt powinien się zakończyć w ciągu 2 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unijne dofinansowanie dla Centrum Badań Kosmicznych PAN

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!