XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Unijni urzędnicy kontra Microsoft

Unijni urzędnicy kontra Microsoft
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Imperium Billa Gatesa stawi w poniedziałek czoła najsurowszemu urzędowi antymonopolowemu świata. Unijny sąd wyda wyrok w sprawie Komisja Europejska przeciw koncernowi Microsoft.

Batalia Brukseli z komputerowym gigantem trwa już dziewięć lat. W 1998 roku Komisja Europejska, na wniosek Sun Microsystems, rozpoczęła dochodzenie przeciwko Microsoft. Po sześciu latach ciężkiej pracy eksperci z Brukseli zgromadzili dowody świadczące o nadużywaniu przez Microsoft dominującej pozycji i w 2004 roku zażądali od amerykańskiej firmy otwarcia się na konkurencję - przypomniała "Rzeczpospolita".

Zalecenia były dwa. Po pierwsze Microsoft miał odłączyć od systemu operacyjnego Windows odtwarzacz multimedialny Media Player. Bruksela argumentowała, że jako dominujący na rynku dostawca programów operacyjnych zmusza jednocześnie klientów do wyboru jego odtwarzacza. Tym samym konkurenci, nawet gdyby ich oferta była lepsza, nie mają szans w tym starciu.

Komisja uwzględniła także zastrzeżenia Suna, który zarzucał Microsoftowi nieinformowanie innych firm o tym, w jaki sposób system Windows pracujący na serwerach komputerowych komunikuje się z różnymi aplikacjami. W ten sposób tylko programy Microsoftu wykorzystywały w pełni możliwości systemu. Bruksela nakazała firmie przekazywanie partnerom dokumentacji technicznej Windows. Do tych dwóch postanowień Komisja dołożyła karę pieniężną w wysokości 497 mln euro - czytamy w "Rz".

Koncern Billa Gatesa nie był w stanie pogodzić się z tą decyzją i odwołał się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. A na dodatek, mimo że takie odwołanie nie zawiesza decyzji Komisji, nie wykonał w pełni jej zaleceń. Co prawda zaczął sprzedawać Windows również w wersji bez Media Player i zapłacił karę, ale nie zgodził się na przekazanie pełnej informacji technicznej konkurentom. Komisja nałożyła kolejną karę, ale Microsoft dalej ją zwodził.

Kres tym potyczkom ma położyć poniedziałkowy wyrok trybunału w Luksemburgu.

Jeśli wygranym będzie Microsoft, to Komisja Europejska na lata straci swój antymonopolowy impet. Dla firm będzie to oznaczało możliwość forsowania strategii, gdzie programy i sprzęt są oferowane w sprzedaży wiązanej. Jak choćby program iTunes firmy Apple, który działa tylko z odtwarzaczami iPod produkowanymi przez ten koncern - wyjaśnia dziennik.

Gdyby stało się odwrotnie, Bruksela dostanie do ręki zachętę do przedstawiania kolejnych zarzutów nie tylko pod adresem Microsoftu, ale i innych komputerowych gigantów, którzy zajęli dominującą pozycję w różnych segmentach rynku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unijni urzędnicy kontra Microsoft

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!