UOKiK: operator nie może rozwiązać umowy bez powiadomienia

UOKiK: operator nie może rozwiązać umowy bez powiadomienia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Operator telekomunikacyjny nie może rozwiązać umowy bez wcześniejszego powiadomienia ani pobierać opłaty za ponowne podłączenie do sieci. Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, takie praktyki dopisano do rejestru klauzul niedozwolonych.

Wpisanie stosowanych przez firmę przepisów do rejestru klauzul niedozwolonych skutkuje tym, że ich używanie staje się zabronione również dla innych przedsiębiorców działających na rynku.

Jak poinformował w piątek w komunikacie UOKiK, do rejestru zostało wpisanych dziewięć postanowień, znajdujących się w regulaminie świadczenia usług oraz cenniku PTK Centertel, czyli operatora sieci komórkowej Orange. Część z nich dotyczyła możliwości rozwiązania umowy z klientem - np. jeżeli zalegał z opłatami, to operator zastrzegł sobie prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy bez wcześniejszego powiadomienia.

Urząd zastrzega, że operator może rozwiązać umowę. Jednak wcześniej powinien poinformować klienta o zaległościach i wyznaczyć mu dodatkowy termin na dokonanie wpłaty.

Wśród wpisanych do rejestru postanowień znajduje się również pobieranie opłaty np. za ponowne włączenie do sieci lub zdjęcie blokady połączeń założonej z powodu, że klient przekroczył termin płatności. Nawet jeśli świadczenie usług było zawieszone, to operator pobierał pełną opłatę abonamentową, a także mógł nałożyć na konsumenta ustawowe odsetki. Dlatego nie powinien obciążać go jeszcze kolejna opłatą - uważa UOKiK.

Pozew w sprawie uznania za niedozwolone klauzul stosowanych przez PTK Centertel prezes UOKiK złożyła w kwietniu 2009 r. W listopadzie 2009 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił zdanie Urzędu i uznał za niedozwolone zakwestionowane klauzule. PTK Centertel złożyła apelację, jednak wycofała ją przed rozpatrzeniem sprawy; sąd umorzył postępowanie, a wyrok uprawomocnił się. W efekcie dziewięć postanowień stosowanych przez operatora sieci Orange zostało wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych.

Obecnie w rejestrze znajduje się ponad 2 tysiące klauzul, z czego 134 dotyczy usług telekomunikacyjnych i internetowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!