UOKiK wnioskuje do KE ws. pomocy dla terminala LNG i szybkiego internetu

UOKiK wnioskuje do KE ws. pomocy dla terminala LNG i szybkiego internetu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na pomoc publiczną dla budowy terminala LNG w Świnoujściu oraz szerokopasmowego internetu we wschodniej Polsce - poinformowała rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.

Projekt budowy terminala w Świnoujściu przewiduje wsparcie w wysokości ponad 925 mln zł. W przypadku projektu rozwoju internetu we wschodnich województwach, jego całkowita wartość wyniesie ok. 300 mln euro - poinformowała rzeczniczka w poniedziałek.

Cieloch podała, że UOKiK wystąpił o zatwierdzenie pomocy publicznej dla budowanego w Świnoujściu terminala w czwartek - 4 sierpnia. Terminal ma zostać uruchomiony w 2014 roku i pozwoli na dostarczanie statkami do Polski gazu skroplonego.

Pomoc spółce Polskie LNG, która buduje terminal, ma być udzielona ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przez Instytut Nafty i Gazu. Komisja Europejska oceni, czy taka pomoc jest zgodna z unijnym rynkiem wewnętrznym.

Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej polega na budowie sieci teleinformatycznych zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu większości mieszkańców województw warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego oraz świętokrzyskiego. Są to województwa objęte programem Rozwój Polski Wschodniej.

Ten projekt UOKiK wysłał do Komisji 29 lipca. Z ok. 300 mln euro całości kosztów, 255 mln euro ma pochodzić ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe koszty sfinansują samorządy województw.

Komisja zdecyduje, czy realizacja ze środków publicznych tak dużego przedsięwzięcia nie zakłóci konkurencji na rynku usług szerokopasmowego dostępu do internetu i czy nie wpłynie to negatywnie na wymianę handlową między państwami członkowskimi UE - poinformowała rzeczniczka.

Komisja ma dwa miesiące na wydanie decyzji w tych sprawach. Termin może ulec przedłużeniu, jeżeli KE poprosi o dodatkowe informacje i wyjaśnienia. Od decyzji można odwołać się do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Cieloch przypomniała, że udzielenie wsparcia przedsiębiorcy ze środków publicznych możliwe jest dopiero po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską. Przed notyfikacją planowana pomoc jest opiniowana przez prezes UOKiK w ramach wewnętrznej procedury w Polsce. Opinia nie jest wiążąca, ma charakter doradczy i ma uświadomić organom, które planują udzielić wsparcia, czy stanowi ono pomoc publiczną, czy podlega notyfikacji oraz czy jest szansa na wyrażenie przez Komisję Europejską zgody na udzielenie takiej pomocy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UOKiK wnioskuje do KE ws. pomocy dla terminala LNG i szybkiego internetu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!