LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

USA: ustawa o archiwizacji poczty elektronicznej

Projekt ustawy obligującej amerykańskie władze, a w szczególności administrację prezydenta do archiwizowania poczty elektronicznej według ściśle określonych zasad został przedwczoraj przegłosowany w Izbie Reprezentantów.

Za ustawą Electronic Message Preservation Act zgodnie zagłosowało 230 deputowanych z ramienia Partii Demokratycznej, z kolei ich republikańscy koledzy byli bardziej podzieleni w tej kwestii: 137 z nich opowiedziało się przeciw, a tylko 56 za nowymi przepisami. Teraz projekt musi jeszcze zostać przegłosowany w Senacie - informuje portal www.heise-online.pl.

Komisja Izby Reprezentantów zajmowała się ostatnio przypadkami znikania korespondencji e-mailowej w Białym Domu. Przewodniczący komisji Henry Waxman przedłożył następnie w parlamencie projekt ustawy przegłosowanej w Izbie Reprezentantów. Tuż przed samym głosowaniem ukazał się raport amerykańskiej izby obrachunkowej, wykazujący braki w archiwizacji poczty elektronicznej w amerykańskiej administracji. Nowe prawo ma ustalić standardy archiwizacyjne i zobligować odpowiedzialną za ten obszar instytucję – National Archives and Records Administration – do przestrzegania uchwalonych przepisów – również w Białym Domu.

Jednak tam nowa ustawa napotyka opór, ponieważ administracja siedziby prezydenta uważa ją za niedopuszczalną ingerencję w konstytucyjną zasadę podziału kompetencji. Cytowany przez "Los Angeles Times" przedstawiciel Białego Domu twierdzi, że urzędnicy odpowiedzialni za archiwizację w "niewłaściwy sposób" wpływaliby na wykonywanie obowiązków służbowych przez urzędującego prezydenta. Ponadto nie brakuje też wątpliwości odnośnie kosztów, ponieważ uchwalone prawo dotyczy nie tylko e-maili, ale także wiadomości przesyłanych za pośrednictwem komunikatorów, wpisów na stronach typu wiki oraz blogach, a także innych rezultatów komunikacji elektronicznej.

Republikański deputowany Thomas Davis, który zagłosował przeciw ustawie, nie szczędził ironii swoim przeciwnikom z Partii Demokratycznej i pytał retorycznie, czy to wszystko, co mają do zaoferowania w obliczu rosnących cen benzyny i kryzysu na rynku nieruchomości. Z kolei demokrata Paul Hodes podejrzewa, że Biały Dom być może celowo usuwał niektóre niewygodne dla niego e-maile, aby ukryć przed obywatelami szczegóły na temat działań rządu USA.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: USA: ustawa o archiwizacji poczty elektronicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!