PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Usługi w chmurze - fakty i mity

Autor: wnp.pl (WKG)
13-11-2015 08:56
Usługi w chmurze - fakty i mity
Fot. Shutterstock.com

Popularność rozwiązań chmurowych rośnie, jednak wciąż wielu przedsiębiorców ma wątpliwości, czy i w jakich przypadkach korzystać z usług. Muszą też borykać się z odróżnieniem faktów od mitów.

Czy do chmury należy przenosić całość działalności cyfrowej? Istnieje obiegowe przekonanie, że to konieczność, jednak takie całościowe podejście tylko w niektórych przypadkach ma sens. Założenie, że aby maksymalizować korzyści każda firma musi przenieść wszystko do chmury to mit. Dla wielu firm rozważających zastosowanie chmury najkorzystniejszą opcją może być podejście hybrydowe: inwestować w technologię w skali odpowiadającej potrzebom i z wybranych rozwiązań.
Bez chmury nie da się zmodernizować firmy. Owszem, rozwiązania oparte na chmurze stały się częścią biznesu i coraz więcej przedsiębiorstw przenosi część lub całość działalności do chmury, ale to nie jedyna droga do modernizacji procesów biznesowych. Istnieją inne rozwiązania technologiczne, które mogą pomóc firmie wejść na nowe rynki i poprawić efektywność. Wybór należy poprzedzić analizą potrzeb, kosztów, potencjalnych korzyści i strat.

Dla licznych przedsiębiorstw barierą przed wejściem w chmurę jest obawa o bezpieczeństwo danych. Według ekspertów firmy Sage, z licznych badań wynika, że dane w chmurze są bezpieczne, a ich ochrona lepsza, niż w przypadku samodzielnego działania przedsiębiorców. Niewiele jest przypadków przecieków lub włamań do chmury. Z reguły problemy z bezpieczeństwem dotyczą raczej danych przechowywanych na terenie firmy.

Inwestycja w inne rozwiązania IT nie wyklucza korzystania z chmury. O tym powinna decydować strategia informatyczna opracowana na podstawie firmowych priorytetów. Strategia chmury może przynosić korzyści i uzupełniać istniejące rozwiązanie informatyczne. Większość produktów osadzonych w chmurze dobrze współdziała z istniejącymi rozwiązaniami i przekonanie, że tradycyjne produkty nie współdziałają z rozwiązaniami opartymi na chmurze to mit.

Wybierając rozwiązania w chmurze nie należy liczyć tylko na obniżenie kosztów. Zwykle ceny rozwiązań chmurowych są dość atrakcyjne, ale nie zawsze ceny i usługi są porównywalne. Cięcie kosztów nie powinno być jedynym powodem wejścia w chmurę.
Chmura nie ogranicza dostępu do danych. Wręcz przeciwnie umożliwia dostęp do danych dowolnego typu i o dowolnej porze. Dla firm starających się wejść na rynki globalne, z pracownikami pracującymi w różnych strefach czasowych chmura to bardzo dobre rozwiązanie. Kiedy firma przenosi się do chmury pozostaje właścicielem swoich danych i zachowuje kontrolę nad tym, kto ma do nich dostęp. Sprzedawca jedynie zapewnia platformę oferującą usługę, a nie kontroluje danych firmy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP