PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

UZP: nieprawidłowości przy przetargu informatycznym ZUS

Autor: PAP
14-10-2015 07:10 |  aktualizacja: 14-10-2015 16:42

Podczas kontroli prezes Urzędu Zamówień Publicznych dopatrzył się naruszeń przepisów dot. zamówień publicznych przy przetargu na utrzymanie systemu informatycznego w ZUS - wynika z informacji przesłanej PAP przez UZP. ZUS wniósł zastrzeżenia do wyniku kontroli.

"W wyniku kontroli doraźnej przeprowadzonej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych dotyczącej przetargu na utrzymanie systemu KSI w ZUS, stwierdzono naruszenia przepisów Prawo zamówień publicznych" - napisał w środę w informacji dla PAP UZP. Chodzi o przetarg z 2013 r., który zakończył się podpisaniem umowy z Asseco.
Wśród artykułów Prawa zamówień publicznych, których naruszenie stwierdził UZP, znajdują się m.in. przepis dot. uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, a także bezstronności osób wykonujących czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

ZUS złożył zastrzeżenia do wyniku kontroli. W przekazanym PAP oświadczeniu ZUS napisał, że "każdy przetarg w Zakładzie jest przetargiem w pełni transparentnym i szczegółowo ocenianym przez rynek". "W przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS w 2013 r. żadna firma nie złożyła odwołania od stawianych przez Zakład warunków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał już zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego do Urzędu Zamówień Publicznych. Ze spokojem oczekujemy na finał sprawy" - czytamy.

ZUS zaznaczył, że KSI to "strategiczny system informatyczny państwa polskiego", a zadaniem ZUS-u jest zabezpieczenie ciągłości jego działania, gdyż od tego zależy księgowanie 140 mld zł składek za ponad 14 mln osób ubezpieczonych i wypłata świadczeń w wysokości 200 mld zł dla ponad 7 mln emerytów i rencistów oraz innych świadczeniobiorców.

"System ten nigdy nie zawiódł i przez ten pryzmat należy oceniać działania Zakładu. Stawiane przez ZUS w przetargach wymogi względem potencjalnych wykonawców służą wybraniu firmy, która będzie w stanie sprostać utrzymaniu tego kluczowego dla państwa systemu informatycznego" - zaznacza ZUS.

UZP poinformował PAP, że zastrzeżenia ZUS do wyników kontroli wpłynęły 8 października i są teraz rozpatrywane przez prezesa Urzędu, a do części z nich ustosunkuje się również biegły. "Zgodnie z obowiązującą procedurą w przypadku wniesienia zastrzeżeń, prezes Urzędu rozpatruje zastrzeżenia w ciągu 15 dni od ich wniesienia. "W przypadku nieuwzględnienia zastrzeżeń prezes Urzędu przekazuje zastrzeżenia do zaopiniowania przez Krajową Izbę Odwoławczą. KIO w terminie 15 dni wyraża opinię" - poinformował UZP.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

16 377 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

728 669 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP