XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W 2016 cała Polska w LTE?

W 2016 cała Polska w LTE?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozpoczęła się bezpardonowa walka o niezwykle rzadkie dobro, czyli częstotliwości 1800 MHz. Od tego, jak UKE je rozdzieli, zależy przyszłość ultraszybkiego internetu LTE w Polsce - przekonują operatorzy

- Jest szansa, że przy sensownie przeprowadzonych przetargach na 1800 i 800 MHz w 2016 r. cała Polska znalazłaby się w zasięgu LTE - mówi Cezary Albrecht z Polskiej Telefonii Cyfrowej. Pierwsza częstotliwość miałaby być rozdzielana w tym roku, druga - w przyszłym. Do tego dojdzie jeszcze pasmo 2,6 GHz. I koniec, bo na razie to ostatnie pasma do sprzedania.

Nie jest tajemnicą, że dla Centertela (Orange) i PTC (T-Mobile) wrogiem numer jeden w walce o częstotliwości jest grupa Zygmunta Solorza-Żaka z Polkomtelem, a zaraz za nią P4 (Play). Dla tego ostatniego gracza wrogami są wszyscy inni. Wynika to z dzisiejszego podziału cennego pasma 1800 MHz między poszczególnymi graczami - według UKE podmioty z grupy kapitałowej Solorza posiadają łącznie 40 proc. całego pasma, PTC i Centertel po 13 proc., natomiast P4 nie posiada nic.

Kto dostanie pozostałe 34 proc.? P4 na pewno w przetargu wystartuje i liczy na zwycięstwo.

- Niezbędne jest wprowadzenie w warunkach przetargu kryterium zachowania konkurencji - mówi rzecznik Play Marcin Gruszka. - To najważniejsze kryterium z punktu widzenia rozwoju rynku i klienta. Nasi główni konkurenci Plus, T-Mobile i Orange otrzymali te częstotliwości w latach 1997-2000 bez przetargów i tym samym zachwiana została równowaga na rynku - przekonuje Gruszka. - Zdobycie tych częstotliwości przez Play to "być albo nie być" dla przyszłości konkurencji na rynku w latach 2013-14 - dodaje.

Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP (Orange), z argumentami konkurenta się nie zgadza. Na swoim blogu pisze: "Preferowanie niektórych podmiotów, w tym wypadku P4, jest niczym nieuzasadnione. Jesteśmy zwolennikami tzw. czystej aukcji w przetargach" - podkreśla.

Operatorzy widzą też inny problem. Według wstępnych założeń przetargu w przypadku pierwszego z pasm (10 MHz) decydujące miałoby być kryterium konkurencyjności, w przypadku drugiego pasma (15 MHz) decydująca miałaby być m.in. cena. - Problem w tym, że według obecnych założeń sprzedawane miałyby być trzy pasma po 5 MHz. Tymczasem taka paczka nic nie daje, nie zbuduje się na niej w efektywny sposób LTE - mówi Albrecht z PTC. Jego zdaniem potrzeba co najmniej pasma o szerokości 10 MHz. - Jeden podmiot powinien mieć prawo starać się o dwie paczki po 5 MHz - dodaje.

Co na to UKE?

- Nie rozpoczęto jeszcze formalnych konsultacji dotyczących przetargu na pasmo 1800 MHz. Kwestia ostatecznego kształtu przetargu jest zatem ciągle otwarta, a uwagi rynku będą wzięte pod uwagę przy opracowywaniu kolejnej wersji dokumentacji przetargowej - mówi nam prezes Magdalena Gaj.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2016 cała Polska w LTE?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!