PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W 2020 r. internet może zapewnić aż 345 mld zł w PKB Polski

Autor: PAP
19-07-2012 19:58

W 2020 r. wykorzystywanie internetu w gospodarce może przynieść Polsce 345 mld zł w PKB. Stanie się tak, jeśli w zasięgu szybkiej mobilnej sieci w 2016 r. znajdzie się 95 proc. Polaków - uważają eksperci Deloitte.

Udział internetu w PKB obejmuje m.in. handel elektroniczny i reklamę w sieci oraz wpływ internetu na produktywność w przemyśle, handlu, czy usługach. Im powszechniejszy będzie dostęp do szybkiego internetu, tym częściej będą z niego korzystać Polacy (m.in. kupując w sieci produkty i usługi) i polskie firmy. Zapewnienie powszechnego dostępu do internetu wymaga z drugiej strony wielu kosztownych inwestycji telekomunikacyjnych.
Dla porównania w 2010 r. udział internetu w całym PKB Polski szacowany jest na 4,8 proc., czyli 68 mld zł. Eksperci firmy doradczej Deloitte na czwartkowej konferencji prasowej przedstawili trzy scenariusze rozwoju internetu w Polsce i wpływu tego procesu na polski PKB.

W scenariuszu pierwszym - bazowym, zakładają utrzymanie dotychczasowych trendów w rozwoju sieci i dostęp do mobilnego internetu dla 80 proc. Polaków w 2018 r. Dzięki temu udział internetu w tworzeniu PKB będzie kształtował się na poziomie 9,5 proc. i wyniesie 247 mld zł. W drugim - dynamicznym, rozwój internetu ma przyspieszyć i osiągnąć 85 proc. zasięgu od 2014 r. W takim przypadku jest to 10,2 proc. PKB - 267 mld zł.

W ostatnim, scenariuszu skoku cyfrowego, analitycy zakładają bardzo szybkie wdrożenie technologii mobilnego internetu praktycznie na terenie całego kraju (95 proc. zasięgu od 2016 r.). W tym najbardziej optymistycznym rozwiązaniu może to być aż 13,1 proc. udziału w PKB - 345 mld zł. W porównaniu ze scenariuszem bazowym będzie to 106 mld zł więcej.

"Nasze obliczenia pokazują, że w scenariuszu bazowym łączna liczba użytkowników internetu może w 2020 r. przekroczyć 18 mln. W scenariuszu dynamicznym może wzrosnąć do blisko 20 mln w 2020 r., natomiast w scenariuszu skoku cyfrowego, z uwagi na tzw. efekt kuli śnieżnej, łączna liczba użytkowników internetu sięgnie prawie 28 mln w 2020 r." - poinformował na konferencji Maciej Klimek z Deloitte.

Zdaniem członka zarządu Deloitte Rafała Antczaka, rozwój internetu można porównać z rozwojem elektryfikacji. "Prawdziwą rewolucję przyniosło jednak nie samo odkrycie prądu, ale doprowadzenie go do najmniejszego nawet gospodarstwa domowego. Tak dzieje się również z internetem, którego rozwój zależy w podobnym stopniu od sektora prywatnego, jak i publicznego" - podsumowuje.

Ekspert uważa, że na rozwój internetu w Polsce może mieć duży wpływ szczególnie sektor publiczny, poprzez tworzenie nowych usług cyfrowych - e-administracji, e-sądownictwa, e-medycyny. To stworzy popyt na te usługi i zachęci przedsiębiorców do większych inwestycji w nowoczesnej sieci internetowe. "Przedsiębiorstwa w Polsce mają środki na inwestycje i skłonienie ich do inwestowania przyspieszy dynamikę PKB. Firmy jednak nie zainwestują, jeśli nie będą miały gwarancji stopy zwrotu. Ta gwarancja może być związana z jakimś nowym, rozwijającym się sektorem gospodarki. Takim obszarem może być rozwój mobilnego, szerokopasmowego internetu" - zaznaczył.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP