Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Atende rośnie sprzedaż i strata

Autor: wnp.pl (WGK)
03-09-2015 09:34
W Atende rośnie sprzedaż i strata
Fot. Fotolia

Grupa Atende w I półroczu zanotowała wzrost przychodów do prawie 96 mln zł - wynik lepszy o 29 proc. od zeszłorocznego. W przypadku zysku netto firma zwiększyła stratę z 656 tys. zł w I połowie 2014 r. do 1 649 tys. zł w I poł. 2015 r.

Według firmy znaczące wzrosty przychodów oraz zysku brutto na sprzedaży zostały zneutralizowane przez zwiększenie kosztów stałych, co jest związane z poniesionymi dodatkowymi wydatkami prorozwojowymi. Na poziomie skonsolidowanym w I półroczu 2015 r. przychody ze sprzedaży wyniosły 95 709 tys. zł, co oznacza wzrost o 29 proc. r/r, zaś zysk brutto na sprzedaży wzrósł o 20 proc. r/r do kwoty 23 597 tys. zł.
Jeszcze lepsze wyniki osiągnęła spółka w rachunku jednostkowym, a mianowicie wzrost przychodów r/r na poziomie 38 proc. i wzrost zysku brutto ze sprzedaży na poziomie 27 proc. Wyniki uległy obniżeniu, co jest efektem poniesienia wyższych kosztów stałych oraz kosztów finansowych. Skonsolidowany zysk na poziomie EBITDA w I półroczu br. wyniósł 2 693 tys. zł, wobec 3 246 tys. zł w roku ubiegłym, zaś na poziomie wyniku netto Grupa zanotowała stratę w wysokości 1 649 tys. zł, wobec straty 656 tys. zł rok wcześniej.

Wzrost kosztów stałych wynika głównie z zaplanowanych, dodatkowych wydatków poniesionych na zwiększenie skali działalności, rozszerzenie oferty o nowe produkty oraz rozbudowę działów handlowych i sił wdrożeniowych. Negatywnie na wyniki brutto i netto wpłynęła również wyższa strata na działalności finansowej (o 493 tys. zł), na którą główny wpływ miało prze-szacowanie wartości zobowiązań oraz należności walutowych na dzień bilansowy w spółce nadrzędnej.

– Pierwsza połowa bieżącego roku była podobna do pierwszej połowy 2014 roku, z taką różnicą, że udało się nam znacznie zwiększyć sprzedaż. Stanowi to potwierdzenie zasadności poniesienia kosztów prorozwojowych. Osiągnięty wynik uważamy za neutralny dla powodzenia całego roku. Podobnie, jak w roku ubiegłym, druga połowa roku powinna przynieść znacznie lepsze wyniki, dzięki czemu wyniki całego roku powinny być satysfakcjonujące – mówi Roman Szwed, prezes Atende.

W I kwartale 2015 roku grupa Atende odnotowała istotne wzrosty sprzedaży we wszystkich sektorach rynku, poza sektorem publicznym, w którym sprzedaż była na takim samym poziomie co w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jednak, zdaniem zarządu, ze względu na posiadany portfel zamówień, sprzedaż do klientów sektora publicznego w II połowie br. powinna się znacznie zwiększyć. Zarząd poinformował także o podjęciu wysiłków mających przynieść oszczędności kosztowe w II połowie roku, m.in. poprzez dokonanie zmian organizacyjnych związanych z połączeniem pionów wsparcia technicznego oraz optymalizacji portfela produktów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP